audacity - en to ar translation catalogue (1672 entries)

en: 	-blocksize nnn (set max disk block size in bytes)
ar: 	-blocksize nnn (تحديد الحجم الأقصى لكتل القرص بالبايت)

en: 	-help (this message)
ar: 	-help (هذا النص)

en: 	-test (run self diagnostics)
ar: 	-test (تشغيل الفحوصات الذاتية)

en: 	-version (display Audacity version)
ar: 	-version (عرض إصدار جُرأة)

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
ar: 
    إذا حُفظ هذا المشروع، سيكون خالي من المسارات.
    
    لحفظ أي مسار فتحته من قبل قم بـ:
    إلغاء ، تحرير > تراجع حتى تفتح كل المسارات،
    ثم قم اختر ملف > حفظ المشروع.

en:    Duration must be at least 1 millisecond
ar:    يجب أن تكون المدة الدنيا على اﻷقل 1 ملي ثانية

en:  (disabled)
ar:  (غير مُفعل)

en:  - Left
ar: - يسار

en:  - Right
ar: - يمين

en:  - Vamp audio analysis plugin
ar:  - فامب البرنامج المساعد لتحليل الصوت

en:  Mute On
ar:  تشغيل الكاتم

en:  Please select an action
ar: من فضلك اختر عملية

en:  Select On
ar:  تشغيل الاختيار

en:  Solo On
ar:  تشغيل المنفرد

en:  window
ar: نافذة

en: !Simplified View
ar: !عرض مُبسَّط

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
ar: "%s" غير موجود.
    
    هل تريد إنشائه؟

en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو ملف دولبي رقمي و ليس ملف صوتي. 
    جُرأة لا يستطيع فتح حاليا هذا النوع من الملفات.
    أنت تحتاج إلى تحويله إلى صيغة صوتية مدعومة،مثل وايف أو آيف.

en: "%s" is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing or editing, but you can 
    display it by clicking File > Import > MIDI.
ar: "%s" هو ملف ميدي و ليس ملف صوتي. 
    جُرأة لا يستطيع فتح هذا النوع من الملفات للقراءة أو التسجيل، لكن يمكنك عرضه بالنقر على ملف > استيراد > ميدي.

en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو ملف ميوزباك و ليس ملف صوتي. 
    جُرأة لا يستطيع فتح هذا النوع من الملفات.
    إذا كنت تظن أنه ملف أم.بي.3، حاول تسميته بامتداد ".mp3" 
    و استيراده مرة ثانية. عدا هذا أنت تحتاج إلى تحويله إلى صيغة  صوتية مدعومة
    مثل وايف أو آيف.

en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ar: "%s"  هو ملف وسيط ريلبلاير. 
    جُرأة لا تستطيع فتح هذه الصيغة المملوكة. 
    أنت بحاجة لتحويله إلى صيغة مدعومة في جُرأة، مثل وايف أو آيف.

en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو ملف وايفباك و ليس ملف صوتي. 
    جُرأة لا يستطيع فتح هذا النوع من الملفات.
    أنت تحتاج إلى تحويله إلى صيغة صوتية مدعومة،مثل وايف أو آيف.

en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو ملف ويندوز ميديا أوديو. 
    جُرأة لا تستطيع فتح هذا النوع من الملفات بسبب قيود براءة الاختراع.
    أنت بحاجة لتحويله إلى صيغة مدعومة في جُرأة، مثل وايف أو آيف.

en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
ar: "%s" هو ملف نغمات و ليس ملف صوتي. 
    جُرأة لا يستطيع فتح هذا النوع من الملفات.
    حاول تحويله إلى ملف صوتي من نوع وايف أو آيف
    ثم استورده أو سجله باستخدام جُرأة.

en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
ar: "%s" هو ملف قائمة قراءة. 
    جُرأة لا تستطيع فتح هذا الملف لأنه يحتوي فقط على روابط لملفات أخرى. 
    يمكنك فتحه في برنامج لتحرير النصوص ثم تنزيل الملفات الصوتية الموجودة.

en: "%s" is an Advanced Audio Coding file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو ملف تشفير صوتي متطور. 
    جُرأة لا تستطيع فتح هذا النوع من الملفات. 
    أنت بحاجة لتحويله إلى صيغة مدعومة في جُرأة، مثل وايف أو آيف.

en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو ملف أوق سبيكس و ليس ملف صوتي. 
    جُرأة لا يستطيع حاليا فتح هذا النوع من الملفات.
    أنت تحتاج إلى تحويله إلى صيغة صوتية مدعومة،مثل وايف أو آيف.

en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو مسار قرص مضغوط صوتي. 
    لا يستطيع جُرأة فتح الأقراص المضوطة الصوتية مباشرة. 
    استخرج مسارات القرص المضغوط إلى صيغة صوتية يمكن 
    لجُرأة استيرادها، مثل وايف أو آيف.

en: "%s" is an encrypted audio file. These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
ar: "%s" هو ملف صوتي مُشفر، عادة يكون مصدره موقع بيع على الأنترنت. 
    جُرأة لا تستطيع فتح هذا النوع من الملفات بسبب التشفير. 
    حاول تسجيل الملف باستخدام جُرأة، أو انسخه إلى قرص مضغوط صوتي ثم استخرج
    مسار القرص المضغوط إلى صيغة مدعومة في جُرأة مثل وايف أو آيف.

en: "%s" successfully created.
ar: تم إنشاء "%s" بنجاح.

en: "Move track focus" &cycles repeatedly through tracks
ar: "تحريك نقطة التركيز على المسارات" &بشكل دوران متكرر على المسارات

en: %d Channels
ar: %d قنوات

en: %d minutes, %d seconds
ar: %d دقيقة ،%d ثانية

en: %d rows, %d columns
ar: %d سطر, %d عمود

en: %d seconds
ar: %d ثانية

en: %s changed
ar: تم تغيير %s

en: %s does not exist and could not be opened.
    
    It has been removed from the history list.
ar: %s غير موجود و لا يمكن فتحه.
    
    تم حذفه من قائمة التاريخ.

en: %s is already open in another window.
ar: %s مفتوح من قبل في نافذة أخرى.

en: %s-old%d
ar: %s-قديم%d

en: &About Audacity CleanSpeech...
ar: &حول الخطاب النظيف لجُرأة...

en: &About Audacity...
ar: &حول جُرأة...

en: &Add
ar: إ&ضافة

en: &Align Tracks...
ar: &صف مسارات...

en: &All	Ctrl+A
ar: ال&كل	Ctrl+A

en: &Analyze
ar: ت&حليل

en: &Ask user
ar: &استشر المستخدم

en: &Audio Device Info...
ar: معلومات جهاز ال&صوت

en: &Audio Track	Ctrl+Shift+N
ar: &مسار صوتي	Ctrl+Shift+N

en: &Audio...	Ctrl+Shift+I
ar: ال&صوت...	Ctrl+Shift+I

en: &Beep on completion of longer activities
ar: &أصدر صفير عند إنهاء العمليات الطويلة

en: &Cancel
ar: إل&غاء

en: &Chains
ar: ال&سلاسل

en: &Clear
ar: &تنظيف

en: &Close	Ctrl+W
ar: &إغلاق	Ctrl+W

en: &Collapse All Tracks	Ctrl+Shift+C
ar: إن&زال كل المسارات	Ctrl+Shift+C

en: &Command
ar: &أمر

en: &Control Toolbar
ar: &شريط التحكم

en: &Copy	Ctrl+C
ar: &نسخ	Ctrl+C

en: &Cut	Alt+X
ar: ق&ص	Alt+X

en: &Debug
ar: ت&صحيح الأخطاء

en: &Defaults
ar: القيم ال&افتراضية

en: &Delete	Alt+K
ar: &حذف	Alt+K

en: &Delete	Ctrl+K
ar: &حذف	Ctrl+K

en: &Device Toolbar
ar: شريط الأ&جهزة

en: &Discard
ar: &حذف

en: &Do not copy any audio
ar: &لا تنسخ أي صوت

en: &Don't apply effects in batch mode
ar: لا &تطبق التأثيرات في نمط الدفعة

en: &Download
ar: &تنزيل

en: &Edit
ar: &تحرير

en: &Edit Labels
ar: ت&حرير العلامات

en: &Edit Parameters
ar: &تحرير المتغيرات

en: &Edit Toolbar
ar: شريط ال&تحرير

en: &Ergonomic order of audio I/O buttons
ar: ترتيب &مريح لأزرار منافذ الصوت

en: &Export...
ar: ت&صدير...

en: &File
ar: &ملف

en: &Find Library
ar: &بحث عن مكتبة

en: &Find Notes
ar: &بحث عن النغمات

en: &Fit in Window	Ctrl+F
ar: &مناسب للنافذة	Ctrl+F

en: &Generate
ar: 	&إنتاج

en: &Grayscale
ar: &درجات الرمادي

en: &Hardware Playthrough: Play new track while recording it
ar: قراءة بواسطة الآ&لة: قراءة المسار الجديد أثناء تسجيله

en: &Help
ar: م&ساعدة

en: &History...
ar: &تاريخ...

en: &Import
ar: &استيراد

en: &Import...
ar: ا&ستيراد...

en: &Index...
ar: &دليل...

en: &Insert
ar: إ&دخال

en: &Join	Alt+J
ar: &ضمّ	Alt+J

en: &Join	Ctrl+J
ar: &ضمّ	Ctrl+J

en: &Label Track
ar: مسار &علامة

en: &Labels...
ar: &علامات...

en: &Left at Playback Position	[
ar: &يسار موضع القراءة	[

en: &Load...
ar: تح&ميل...

en: &Lock
ar: ق&فل

en: &MIDI...
ar: &ميدي...

en: &Make a copy of uncompressed audio files before editing (safer)
ar: &نسخ الملفات الصوتية غير المضغوطة قبل تحريرها (آمن)

en: &Meter Toolbar
ar: شريط ال&عداد

en: &Mix and Render
ar: &مزج و تقديم...

en: &Mute All Tracks	Ctrl+U
ar: &كتم كل المسارات	Ctrl+U

en: &Name
ar: الا&سم

en: &New	Ctrl+N
ar: &جديد	Ctrl+N

en: &None	Ctrl+Shift+A
ar: لا &شيئ	Ctrl+Shift+A

en: &Normalize all tracks in project
ar: &تطبيع كل مسارات المشروع

en: &OK
ar: &موافق

en: &Open...	Ctrl+O
ar: &فتح...	Ctrl+O

en: &Options...
ar: &خيارات...

en: &Parameters
ar: ال&متغيرات

en: &Paste	Ctrl+V
ar: ل&صق	Ctrl+V

en: &Play other tracks while recording new one
ar: &قراءة المسارات الأخرى أثناء تسجيل مسار جديد

en: &Preferences...	Ctrl+,
ar: &تفضيلات...	Ctrl+،

en: &Preferences...	Ctrl+P
ar: تف&ضيلات...	Ctrl+P

en: &Print...
ar: &طباعة...

en: &Quantize Notes
ar: &ثبت قيم النغمات

en: &Raw Data...
ar: بيانات &خام...

en: &Read uncompressed audio files directly from the original (faster)
ar: &قراءة الملفات الصوتية غير المضغوطة اﻷصلية مباشرة (أسرع)

en: &Redo
ar: ت&كرار

en: &Redo %s
ar: ت&كرار %s

en: &Remove
ar: &حذف

en: &Resample...
ar: إعادة أ&خذ العيّنات...

en: &Reset Toolbars
ar: إ&عادة أشرطة الأدوات

en: &Right at Playback Position	]
ar: &يمين موضع القراءة	]

en: &Run Benchmark...
ar: تشغيل الم&قارن...

en: &Save Project	Ctrl+S
ar: حف&ظ المشروع	Ctrl+S

en: &Save...
ar: &حفظ...

en: &Screenshot Tools...
ar: أدوات &تصوير الشاشة...

en: &Select all audio in project, if none selected
ar: ا&ختيار كل الصوت في المشروع، إذا لم يكن مختارا من قبل

en: &Select chain
ar: ا&ختيار السلسلة

en: &Selection Toolbar
ar: شريط الا&ختيار

en: &Show Clipping
ar: &عرض القطع

en: &Show Welcome Message...
ar: &عرض الكلمة الترحيبية...

en: &Show prompt to save, even if project is empty
ar: &عرض سؤال الحفظ، حتى إذا كان المشروع فارغا

en: &Silence	Ctrl+L
ar: &صمت	Ctrl+L

en: &Software Playthrough: Play new track while recording it
ar: قراءة &بواسطة البرنامج: قراءة المسار الجديد أثناء تسجيله

en: &Software Playthrough: Play new track while recording it (uncheck when recording "stereo mix")
ar: قراءة بواسطة ال&برنامج: قراءة المسار الجديد أثناء تسجيله (أزل الاختيار عند تسجيل "المزج الثنائي")

en: &Split Cut	Shift+Alt+X
ar: ت&قسيم و قص	Shift+Alt+X

en: &Start time
ar: &وقت البداية

en: &Stereo Track
ar: م&سار ثنائي

en: &Stereo to Mono
ar: &ثنائي إلى أحادي

en: &Time Track
ar: مسار الو&قت

en: &Timer Record...
ar: &تسجيل الوقت...

en: &Toolbars...
ar: &أشرطة الأدوات...

en: &Tracks
ar: &مسارات

en: &UnMute All Tracks	Ctrl+Shift+U
ar: &إلغاء كتم كل المسارات	Ctrl+Shift+U

en: &Undo	Ctrl+Z
ar: ت&راجع	Ctrl+Z

en: &Undo %s
ar: ت&راجع عن %s

en: &Undo Levels Available
ar: &مستويات التراجع المتوفرة

en: &Unlock
ar: ف&تح القفل

en: &Update display while playing
ar: &تحديث العرض أثناء القراءة

en: &Upload File...
ar: ت&حميل ملف...

en: &Use custom mix (for example to export a 5.1 multichannel file)
ar: &استخدم المزج المخصص (مثلا لتصدير ملف متعدد القنوات 5.1)

en: &View
ar: &عرض

en: &Welcome to Audacity!
ar: &مرحبا في برنامج جُرأة!

en: &Y-Grid
ar: الشبكة-&ع

en: &Zoom to Selection	Ctrl+E
ar: &تكبير الاختيار 	 Ctrl+E

en: (Best Quality)
ar: (أحسن جودة)

en: (Not all combinations of headers and encodings are possible.)
ar: (ليس كل تركيب للرأسيات و التشفيرات ممكن.)

en: (Recovered)
ar: (مُسترجع)

en: (Smaller files)
ar: (ملفات أصغر)

en: (external program)
ar: (برنامج خارجي)

en: , maximum amplitude = %.1f dB
ar: ، السعة القصوى =  %.1f ديسيبل

en: - END -
ar: - النهاية -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
ar: -120 ديسيبل (الحد التقريبي للسمع عند الإنسان)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
ar: - 145 ديسيبل (مجال بي.سي.أم لعيّنات 24 بت)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
ar: -36 ديسيبل (مجال ضحل لتحرير السعات العالية)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
ar: -48 ديسيبل (مجال بي.سي.أم لعيّنات 8 بت)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
ar: -60 ديسيبل (مجال بي.سي.أم لعيّنات 8 بت)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
ar: -96 ديسيبل (مجال بي.سي.أم لعيّنات 16 بت)

en: -Infinity
ar: -ما لا نهاية

en: 0 (fastest)
ar: 0 (الأسرع)

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
ar: 0100 يوم 024 سا 060 دق 060 ثا

en: 0100 h 060 m 060 s
ar: 0100 سا 060 دق 060 ثا

en: 0100 h 060 m 060 s+.# samples
ar: 0100 سا 060 دق 060  ثا+.# عيّنات

en: 0100 h 060 m 060 s+.030 frames| .999000999
ar: 0100 سا 060 دق 060 ثا+.030 إطار| .999000999

en: 0100 h 060 m 060 s+.24 frames
ar: 0100 سا 060 دق 060 ثا+.24 إطار

en: 0100 h 060 m 060 s+.25 frames
ar: 0100 سا 060 دق 060 ثا+.25 إطار

en: 0100 h 060 m 060 s+.30 frames|N
ar: 0100 سا 060 دق 060 ثا+.30 إطار|N

en: 0100 h 060 m 060 s+.75 frames
ar: 0100 سا 060 دق 060 ثا+.75 إطار

en: 0100 h 060 m 060.01000 s
ar: 0100 سا 060 دق 060.01000 ثا

en: 01000,01000 frames|24
ar: 01000,01000 إطار|24

en: 01000,01000 frames|25
ar: 01000,01000 إطار|25

en: 01000,01000 frames|29.97002997
ar: 01000,01000 إطار|29.97002997

en: 01000,01000 frames|75
ar: 01000,01000 إطار|75

en: 01000,01000 seconds
ar: 01000,01000 ثانية

en: 01000,01000,01000 samples|#
ar: 01000,01000,01000 عيّنات|#

en: 1 (Mono)
ar: 1 (أحادي)

en: 1 Channel (Mono)
ar: قناة (أحادي)

en: 1.0 or earlier
ar: 1.0  أو ما قبله

en: 16 bit
ar: 16 بت

en: 16-bit PCM
ar: 16-بِت بي.سي.أم

en: 2 (Stereo)
ar: 2 (ثنائي)

en: 2 Channels (Stereo)
ar:  قناتان (ثنائي)

en: 24 bit
ar: 24 بت

en: 24-bit PCM
ar: 24-بِت بي.سي.أم

en: 256 - default
ar: 256 - افتراضي

en: 32-bit float
ar: 32-بِت فلوت

en: 32768 - most narrowband
ar: 32768 - أغلب النطاقات الضيقة

en: 4096 - most narrowband
ar: 4096 - أقصر موجة

en: 8 (best)
ar: 8 (اﻷفضل)

en: 8 - most wideband
ar: 8 - أعرض موجة

en: <
ar: >

en: </p><center><h3>Getting Started</h3></center><br>
ar: </p><center><h3>الابتداء</h3></center><br>

en: <p><b>Opening audio files:</b> Either drag the files into the current project window, or click <i>File &gt; Import &gt; Audio</i>. Files can be opened into a new project window with <i>File &gt; Open</i>. The main formats Audacity plays are <b>AIFF, AU, FLAC, M4A</b> (only on a Mac), <b>MP2/MP3, OGG Vorbis</b> and <b>WAV</b>. Click [[wma-proprietary|here]] if your file is in some other format. <b>To import a CD:</b> extract it to WAV or AIFF using iTunes, Windows Media Player 11 or similar. See our online guide: [[wiki:How_to_import_CDs|importing CDs]].</p><p> <p><b>Playing audio:</b> Press the green Play button to start playback. Press the blue Pause button once to pause playback, and again to resume. To stop, press the yellow Stop button. Spacebar can be used to either play or stop. After stopping, playback resumes from its last starting point. To change the starting point, click in the track at your desired starting point. The <b>|&lt;&lt;</b> and <b>&gt;&gt;|</b> buttons can be used to skip to the start or end of the track respectively. </p><br><br>
ar: <p><b>فتح الملفات الصوتية:</b> اسحب الملف إلى نافذة المشروع الحالي أو انقر على <i>ملف &gt; استيراد &gt; صوت</i>. يمكن فتح الملفات  في نافذة مشروع جديد عن طريق <i>ملف &gt; فتح</i>. الصيغ الرئيسية التي يقرؤها برنامج جُرأة هي <b>آيف، آيو، فلاك، أم.4.آي</b> (فقط على الماك)، <b>أم.بي.2/أم.بي.3، أوق فوربيس</b> و <b>وايف</b>. انقر هذا [[wma-proprietary|الرابط]] إذا كان لملفك صيغة أخرى. <b>لاستيراد قرص مضغوط:</b> استخرجه إلى صيغة وايف أو آيف باستخدام آيتيونز ، ويندوز ميديا بلاير 11 أو برنامج مماثل. انظر دليلنا على اﻷنترنت: [[wiki:How_to_import_CDs|استيراد اﻷقراص المضغوطة]].</p><p> <p><b> قراءة الصوت:</b> اضغط على زر القراءة اﻷخضر لبدئها. اضغط على زر الوقوف اﻷزرق مرة واحدة لوقف القراءة مؤقتا، ثم اضغط عليه ثانيا لاستكمال القراءة. لتوقيف القراءة اضغط على زر التوقف اﻷصفر. يمكن استخدام مفتاح المسافة للقراءة أو التوقف. بعد التوقف، القراءة تستأنف من نقطة البداية السابقة. لتغيير نقطة البداية،  استخدم الأزرار <b>| &lt;&lt;</b. و <b>&gt;&gt;|</b>  للقفز نحو البداية أو نحو النهاية.</p><br><br>

en: <p><b>To record:</b> Set the recording device and input source, adjust the input level, then press the red Record button.</b></p><p> 1) [[inputdevice|Set Recording Device]] either in the <i>Audio I/O tab of Preferences</i> or in <i>Device Toolbar</i>. Audio I/O Preferences lets you choose stereo recording if required.<br> 2) [[inputsource|Set input source]] for that device (for example, microphone or line-in) in the dropdown selector of the <i>Mixer Toolbar</i>, or (on some systems) at Recording Device in the <i>Audio I/O tab of Preferences</i> or in <i>Device Toolbar</i>.<br> 3) [[inputlevel|Adjust input level]] using the right-hand slider on the <i>Mixer Toolbar</i>. Correct adjustment of level before recording is essential to avoid noise or distortion. </p><p> More help at: "Recording" <a href="http://audacity.sourceforge.net/help/faq">FAQs</a>, our Tutorial <a href="http://www.audacityteam.org/manual/index.php?title=Tutorial_-_Your_First_Recording"> Your First Recording</a> in the <a href="http://www.audacityteam.org/manual/index.php?title=Main_Page">Manual</a>, and our Wiki [[wiki:Recording_Tips|Recording Tips]] and [[wiki:Troubleshooting_Recordings|Troubleshooting Recordings]] pages. </p><br><br>
ar: <p><b>للتسجيل: </b> عرف جهاز التسجيل و مصدر اﻹدخال و عدل مستوى اﻹدخال ثم اضغط على زر التسجيل . </b></p><p> 1) [[inputdevice|إعداد جهاز التسجيل]] من خلال <i>لسان منافذ الصوت في التفضيلات</i> أو من خلال <i>شريط اﻷجهزة</i>. تفضيلات منافذ الصوت تسمح لك باختيار التسجيل الثنائي إذا كنت تريد ذلك. <br> 2) [[inputsource|إعداد مصدر اﻹدخال]] لذلك الجهاز (مثلا الميكروفون أو الخط-الداخل) من خلال القائمة المنسدلة في <i>شريط المازج</i>،  أو (على بعض اﻷنظمة) من خلال جهاز التسجيل عند <i>لسان منافذ الصوت في التفضيلات</i> أو من خلال  <i>شريط اﻷجهزة</i>.<br> 3) [[inputlevel|تعديل مستوى اﻹدخال]] باستعمال المتزحلق اﻷيمن في <i>شريط المازج</i>. تصحيح المستوى قبل بدأ التسجيل ضروري لتجنب الضجيج و  التشوهات. </p><p> للمزيد من المساعدة انظر <a href="http://audacity.sourceforge.net/help/faq">الأسئلة المتكررة</a> حول "التسجيل"، و كذلك الدرس التعليمي  <a href="http://www.audacityteam.org/manual/index.php?title=Tutorial_-_Your_First_Recording">تسجيلك اﻷول</a> في  <a href="http://www.audacityteam.org/manual/index.php?title=Main_Page"> الدليل </a>، و أيضا صفحات الويكي [[wiki:Recording_Tips|نصائح حول التسجيل]] و [[wiki:Troubleshooting_Recordings|حل مشاكل التسجيل]]. </p><br><br>

en: <p>Audacity <b>cannot</b> [[play|play]] or [[export|export]] files in <b>WMA, RealAudio, Shorten (SHN)</b> or most other proprietary formats, due to licensing and patent restrictions.  On a Mac computer, unprotected <b>AAC</b> formats such as <b>M4A</b> can be imported. Some open formats are not yet supported, including <b>Ogg Speex</b> and <b>Musepack</b>. Files protected by any kind of Digital Rights Management (DRM), including most purchased online such as from iTunes or Napster, <b>cannot</b> be imported.</p><p> If you can't import your file into Audacity, then if it is not DRM-protected, use iTunes or <a href="http://www.erightsoft.com/SUPER.html#Dnload">SUPER</a> to convert it to WAV or AIFF. If it is protected, burn it to an audio CD in the program licensed to play it, then extract the CD track to WAV or AIFF using ITunes or (on Windows) <a href="http://cdexos.sourceforge.net/?q=download">CDex</a> or Windows Media Player 11. You could also <a href="http://audacity.sourceforge.net/help/faq?s=recording&amp;i=streaming">record</a> the CD to your computer. <i>To export to an unsupported format, export to WAV or AIFF and convert it to the desired format in iTunes or <a href="http://www.erightsoft.com/SUPER.html#Dnload">SUPER</a>. </i></p><p>
ar: <p>لا يستطيع جُرأة [[play|قراءة]] أو [[export|تصدير]] صيغ الملفات <b>دابليو.أم.آي، ريل أوديو، شورتن (SHN)،</b> أو أغلب الصيغ الخاصة اﻷخرى،  بسبب القيود التي تضعها الرُخص و براءات الاختراع. على الماك، يمكنك استيراد ملفات <b>آي.آي.سي</b> مثل <b>أم.4.آي</b> إذا لم تكن محمية. بعض  الصيغ المفتوحة ليست مدعومة في جُرأة لحد الآن، منها <b>أوق سبيكس</b> و <b> ميوزباك</b>. <b>لا يمكن</b> أيضا استيراد الملفات المحمية بأي نوع من إدارة الحقوق الرقمية (دي.أر.أم)، بما فيها الكثير من الملفات المباعة على الانترت  مثل آيتيونز أو نابستر. </p><p> إذا لم تستطع استيراد ملفك في جُرأة، حاول تحويله إلى صيغة وايف أو آيف إذا لم يكن محميا بالحقوق الرقمية، و ذلك باستخدام  آيتيونز أو <a href="http://www.erightsoft.com/SUPER.html#Dnload">سوبر</a>. إذا كان الملف محميا بالحقوق الرقمية، قم بنسخه إلى قرص مضغوط صوتي باستخدام البرنامج المُرخص لقراءته، ثم استخرج مسار القرص المضغوط إلى  وايف أو آيف باستعمال آيتيونز أو <a href="http://cdexos.sourceforge.net/?q=download">سيدياكس</a>(على الويندوز) أو ويندوز ميديا بلاير 11. يمكنك أيضا <a href="http://audacity.sourceforge.net/help/faq?s=recording&amp;i=streaming">تسجيل</a> القرص المضغوط على حاسوبك.<i> لتصدير الصوت إلى صيغة غير مدعومة، قم أولا بتصديره إلى وايف أو آيف ثم حوله إلى الصيغة التي تريدها  باستعمال آيتيونز أو <a href="http://www.erightsoft.com/SUPER.html#Dnload">سوبر</a>. </i></p><p>

en: <p>Select the input source (such as microphone or line-in) for your [[inputdevice|recording device]]:<br> - <b>On Windows (except Vista)</b> and <b>Linux</b>, in the dropdown selector on the right of the <i>Mixer Toolbar</i>.<br> - <b>On Windows Vista</b> and <b>Mac</b>, at Recording Device on the <i>Audio I/O tab of Preferences</i>, or in <i>Device Toolbar</i>. The source will be shown as part of the parent device (for example, <i>High Def Audio Card: Microphone</i>). If necessary, Mac users can choose the input source at Apple Audio MIDI Setup. <br><i><b>Note:</b> many USB or Firewire recording devices don't have a choice of inputs, so this step is not necessary. If in doubt, see the documentation for your device. </i></p><p> <b>Tip:</b> To <a href="http://audacity.sourceforge.net/help/faq?s=recording&i=streaming">record audio playing on the computer</a>, Windows and Linux users can choose the "Stereo Mix", "Wave Out", "Sum" or comparable input source. </p><p> Back to [[record|Recording Audio]] <br></p>
ar: <p>اختر مصدر اﻹدخال (مثل الميكروفون أو الخط-الداخل) لـ [[inputdevice| جهاز التسجيل]]:<br> - على <b>لينيكس</b> و على <b> ويندوز (باستثناء فيستا)</b>، من القائمة المنسدلة على يمين <i>شريط المازج</i>.<br> - <b> على ويندوز فيستا</b> و <b>ماك</b>من جهاز التسجيل في <i> لسان منافذ الصوت في التفضيلات </i> أو من <i>شريط اﻷجهزة</i>.  سيتم عرض المصدر كجزء من الجهاز اﻷب (مثلا <i>بطاقة الصوت بتعريف عالي:الميكروفون</i>). عند الحاجة، يمكن لمستخدمي الماك اختيار مصدر اﻹدخالمن إعدادات صوت ميدي لآيبل. <br><i><b>ملاحظة:</b> العديد من أجهزة التسجيل عبر اليو.أس.بي أو الفايرواير ليس لها خيارات للإدخال، فهي إذا لا تحتاج لهذه الخطوة. إذا لم تكن متأكدا راجع دليل جهازك. </i></p><p> <b> نصيحة:</b> <a href="http://audacity.sourceforge.net/help/faq?s=recording&i=streaming">لتسجيل الصوت الصادر من الحاسوب نفسه</a>،  يمكن لمستخدمي لينيكس و ويندوز اختيار "المزج الثنائي"، "إخراج الوايف"، "المجموع" أو مصدر إدخال مماثل. </p><p> العودة إلى [[record|تسجيل الصوت]] <br></p>

en: <p>The input device is the actual physical sound device you are recording from. This is chosen at "Recording Device" in the <i>Audio I/O tab of Preferences</i>, On Windows and Linux, Preferences are at the bottom of the <i>Edit</i> Menu. On a Mac, they in the <i>Audacity</i> Menu. You can also conveniently select Recording Device in the <i>Device Toolbar</i>, which can be enabled at <i>View &gt; Toolbars...</i>. </p><p> By default, Audacity uses the device currently being used by the system, (usually your inbuilt sound device), so it is often not necessary to change the input device. On Windows, this current system device can be selected as "Microsoft Sound Mapper". If you are recording from an external USB or Firewire device such as a USB turntable, select it explicitly by name as recording device after conecting it. </p><p> Back to [[record|Recording Audio]] <br></p>
ar: <p>جهاز اﻹدخال هو الجهاز الصوت الحالي على حاسوبك الذي تسجل عليه.يتم اختيار  "جهاز التسجيل" من خلال <i> لسان منافذ الصوت في التفضيلات </i>، على لينيكس و ويندوز تكون التفضيلات في آخر قائمة<i> التحرير</i>. على الماك، ستجد التفضيلات في القائمة <i>جُرأة</i>. يمكنك أيضا اختيار جهاز التسجيل بشكل ملائم من خلال <i>شريط اﻷجهزة</i> الذي يمكن تفعيله من القائمة <i>عرض &lt; أشرطة الأدوات...</i>. </p><p>  في الحالة الافتراضية، سيختار جُرأة جهاز الصوت الذي يستعمله النظام (و هو عادة جهاز الصوت المُدمَج في الحاسوب)، لذا في الغالب لا تحتاج إلى تغيير جهاز اﻹدخال.على ويندوز يمكن اختيار الجهاز الحالي للنظام كـ"كمنظم صوت ميكروسوفت". إذا كنت تسجل من جهاز يو.أس.بي خارجي مثل قرص دوار يو.أس.بي أو من جهاز فايرواير، قم باختياره باسمه كجهاز تسجيل بعد ربطه بالحاسوب.  </p><p> عودة إلى [[record|تسجيل الصوت]] <br></p>

en: <p>The input level must be set correctly. If the level is too low, there will be background noise. If the level is too high, there will be distortion in the loud parts. </p><p>To set the level, either see this [[wiki:Recording_levels|illustrated online guide]] or follow these steps: <ol><li>Turn on <b>monitoring</b>. Double-click the right-hand of the two <i>VU Meters</i> (or right-click over it) and click "Start Monitoring". If the meters are not visible, click <i>View &gt; Toolbars</i> and check "Meter Toolbar". </li><li>Adjust the input slider on the <i>Mixer Toolbar</i> (by the microphone symbol), so that the red bars in the meter come close to <b>but do not touch</b> the right edge of the scale. If you can't hear the monitored audio, go to the <i>Audio I/O tab of Preferences</i> and check "Software Playthrough". </li></ol></p><p> Back to [[record|Recording Audio]] <br></p>
ar: <p>يجب تحديد مستوى اﻹدخال بشكل صحيح. إذا كان المستوى منخفض جدا،سينتج عنه ضجيج في خلفية الصوت و  إذا كان عاليا جدا  سيسبب تشوهات في اﻷجزاء المرتفعة من الصوت. </p><p>لتحديد هذا المستوى انظر [[wiki:Recording_levels|الدليل الذي يوضح هذا على اﻷنترنت]] أو اتبع الخطوات التالية: <ol><li>قم بتشغيل <b>المراقبة</b> بالنقر مرتين على الجهة اليمنى <i>لعدادي مستوى الصوت</i> (أو بالنقر عليها بالزر الأيمن) ثم اختيار "بدأ المراقبة".  إذا كنت لاترى العدادان، انقر <i>عرض &lt; أشرطة اﻷدوات</i> ثم اختر"شريط العداد". </li><li>عدل متزلج مستوى الصوت الداخل على <i>شريط المازج</i>  (عند رمز الميكروفون)، بحيث تصبح أشرطة العداد الحمراء قريبة من حافة السُلم اليمنى <b>دون أن تلمسها</b>. إذا لم تتمكن من سماع الصوت، اذهب إلى <i>تفضيلات منافذ الصوت</i> و اختر "القراءة بواسطة البرنامج".</li></ol></p><p>العودة إلى [[record|تسجيل الصوت]] <br></p>

en: <p>The main commands for editing audio are under the <i>Edit</i> menu (such as cut, copy and paste) and the <i>Effect</i> menu (you can do things like boost the bass, change pitch or tempo, or remove noise). </p><p> Audacity applies edits to selected areas of the audio track. To select a particular area, click in the track and drag the shaded area with the mouse. If no audio is selected, Audacity selects all the audio in the project window.</p><p> When playing or recording, the Edit and Effect menus will appear greyed out, because a moving track can't be edited. Commands can sometimes be unavailable for other reasons too. For example, you can't run effects until you have audio on the screen, and you can't paste audio until you've cut or copied it to Audacity's clipboard. </p><br><br>
ar: <p>الأوامر الرئيسية لتحرير الصوت موجودة في القائمة <b>تحرير</b> (مثل قص، نسخ و لصق) و القائمة <b>تأثيرات</b> (أين يمكنك مثلا القيام بتعزيز الباس، تغيير الحدة أو الإيقاع، أو حذف الضجيج). </p><p> جُرأة يطبق أوامر التحرير على المناطق المختارة في المسار الصوتي.لاختيار منطقة معينة انقر على المسار و اسحب المنطقة المظللة بواسطة الفأرة. إذا لم تختر أي منطقة، سيقوم جُرأة باختيار كل الصوت في نافذة المشروع. </p><p>أثناء القراءة أو التسجيل تكون قائمتا التحرير و التأثيرات مُظللتان لأنه لا يمكن تحرير مسار  مُتحرك. أحيانا تكون الأوامر مُعطلة لأسباب أخرى . مثلا، لا يمكنك تطبيق التأثيرات حتى يكون هناك صوت على الشاشة، كذلك لا يمكنك لصق الصوت حتى تقوم بقصه أو نسخه إلى لوحة الحفظ في برنامج جُرأة.</p><br><br>

en: <p>To burn your work to an audio CD for standalone CD players, first [[export|export]] it as WAV or AIFF. The exported file should be stereo, 44100 Hz (set in the "Project Rate" button bottom left) and 16 bit (set in the "Options" button in the file export dialog). These are Audacity's default settings, so normally you will not need to change these before exporting. <p>Burn the exported file to an "audio CD" - not a "data CD" or "MP3 CD" - with a CD burning program like iTunes or Windows Media Player. For more help, see [[wiki:How_to_burn_CDs|How to burn CDs]] online. </p><p>
ar: لنسخ عملك على قرص مضغوط صوتي بغرض سماعه على قارئ أقراص مستقل،يجب أولا [[export|تصدير]] الصوت إلى وايف أو آيف.  ملف التصدير يكون ثنائي بتردد 44100 هرتز (المحدد في الزر  "معدل المشروع" على اليسار في اﻷسفل) و عينة 16 بت (المحددة في زر  "الخيارات" في علبة تصدير الملف). هذه هي الإعدادت الافتراضية في جُرأة، لذا لا تحتاج إلى تغييرها قبل التصدير. بعد التصدير  انسخ الملف إلى قرص  مضغوط صوتي و ليس إلى قرص بيانات أو قرص أم.بي.3، و ذلك باستخدام برنامج لنسخ الأقراص مثل آيتيونز أو ويندوز ميديا بلاير. للمزيد من المساعدة انظر [[wiki:How_to_burn_CDs|كيفية النسخ إلى قرص مضغوط]].<br><br>

en: <p>To return later to your unfinished work in Audacity with all tracks and edits as you left them, save an Audacity project. To play your current work in other media programs or send it to others, [[export|export]] an audio file such as WAV or MP3. </p><p> <i>File &gt; Save Project</i> saves an <b>.aup</b> project file and  a <b>_data</b> folder containing the actual audio. To re-open a saved project, click <i>File &gt; Open</i> and open the .aup file. If you save and exit more than once, an .aup.bak backup file is created, but the .aup file should always be opened if present. When your final exported file is exactly as you want, delete the project files and _data folder to save disc space. </p><p><i>File &gt; Save Project As...</i> is for saving an empty project. It also lets you save an existing Project to a <b> new</b> name. This is the only safe way to rename a project. The .aup file and _data folder should not be moved or renamed manually. </p><p>
ar: <p>إذا كنت ترغب في إكمال عملك لاحقا مع استعادة كل المسارات و التغييرات التي أحدثتها قم بحفظه كملف مشروع جُرأة. أما إذا أردت الاستماع لعملكفي برنامج آخر للوسائط المتعددة أو إرساله إلى شخص ما، قم [[export|بتصديره]]  إلى ملف صوتي من نوع وايف أو أم.بي.3</p><p> .الأمر <i>ملف &lt; حفظ المشروع</i> يُنتج ملف مشروع بامتداد <b>.aup</b و  مُجلد <b>_data</b> يحتوى على بيانات  الصوت. لفتح مشروع محفوظ مرة أخرى استخدم <i>ملف &lt; فتح</i> و اختر الملف .aup. بعد الحفظ و الخروج من البرنامج أكثر من مرة سيُنتج هذا اﻷخير ملف احتياطي بامتداد .aup.bak، يجب دائما فتح الملف الذي امتداده .aup إذا كان موجودا. عندما تنتهي تماما من تصدير الصوت إلى الملف الذي تريده، احذف ملفات المشروع و المجلد _data لتوفير مساحة القرص. </p><p> اﻷمر<i> ملف &lt; حفظ المشروع كـ...</i>يستخدم لحفظ مشروع فارغ، و يمكن كذلك استعماله لحفظ مشروع موجود تحت <b> اسم</b> جديد و هذه هي الطريقة الوحيدة اﻵمنة لتغيير اسم مشروع جُرأة. لاحظ أنه لا ينبغي نقل أو إعادة تسمية الملف .aup و المجلد _data يدويا.</p><p>.

en: <p>You don't appear to have Audacity help files on your machine. Either <a href="http://audacity.sourceforge.net/help/documentation">download</a> the help files and then access them again from Audacity by clicking <i>Help</i> then <i>Index</i>, or click <a href="http://www.audacityteam.org/manual/index.php?title=Main_Page">here</a> to read the full Manual online.
ar: <p>يظهر أن ملفات المساعدة لبرنامج جُرأة غير موجودة على جهازك. يمكنك <a href="http://audacity.sourceforge.net/help/documentation"> تنزيل</a> هذه الملفات و قراءتها في برنامج جُرأة بالنقر ثانية على <i> مساعدة</i> ثم <i>الدليل</i>، كما يمكنك قراءة الدليل الكامل على الأنترت من <a href="http://www.audacityteam.org/manual/index.php?title=Main_Page">هنا</a>.

en: >
ar: <

en: A Free Digital Audio Editor
ar: محرر مجاني للأصوات الرقمية

en: A file named "%s" already exists.  Replace?
ar: هناك ملف اسمه "%s" موجود من قبل. هل تريد تعويضه؟

en: A&lways mix all tracks down to Stereo or Mono channel(s).
ar: &مزج كل المسارات إلى قناة ثنائية أو أحادية دائما

en: Action
ar: فعل

en: Actual Rate: %d
ar: المعدل الحالي: %d

en: Add &Label At Selection	Ctrl+B
ar: إضافة &علامة عند الاختيار	Ctrl+B

en: Add &New...
ar: إضافة &جديد...

en: Add Label
ar: إضافة علامة

en: Add Label At &Playback Position	Ctrl+M
ar: إضافة &علامة عند موضع القراءة	Ctrl+M

en: Add label at selection
ar: إضافة علامة عند الاختيار

en: Added label
ar: العلامة المضافة

en: Adjust Sensitivity
ar: تعديل الحساسية

en: Adjust left selection to next offset
ar: تعديل الاختيار الأيسر إلى الفرع التالي

en: Adjust left selection to next onset
ar: تعديل الاختيار الأيسر إلى البداية التالية

en: Adjust right selection to previous offset
ar: تعديل الاختيار الأيمن إلى الفرع السابق

en: Adjust right selection to previous onset
ar: تعديل الاختيار الأيمن إلى البداية السابقة

en: Adjusted Pan
ar: تم تعديل البانوراما

en: Adjusted envelope.
ar: الغلاف المُعدل.

en: Adjusted gain
ar: تم تعديل مستوى الصوت

en: Advanced
ar: متقدم

en: Advanced Mixing Options
ar: خيارات مزج متقدمة

en: Album
ar: ألبوم

en: Album Title
ar: عنوان الألبوم

en: Album:
ar: الألبوم:

en: Algorithm:
ar: خوارزم:

en: Ali&gn And Move Cursor...
ar: ص&ف و تحريك المؤشر...

en: Align
ar: صف

en: Align End with Cu&rsor
ar: صف النهاية مع ال&مؤشر

en: Align End with Selection En&d
ar: صف ال&نهاية مع آخر الاختيار

en: Align End with Selection Star&t
ar: صف ال&بداية مع أول الاختيار

en: Align Tracks To&gether
ar: صف المسارات مع بعضها ال&بعض

en: Align with &Cursor
ar: صف مع ال&مؤشر

en: Align with &Zero
ar: صف مع ال&صفر

en: Align with Selection &End
ar: صف مع آ&خر الاختيار

en: Align with Selection &Start
ar: صف مع أ&ول الاختيار

en: Aligned
ar: مصفوف

en: Aligned cursor
ar: مؤشر مصفوف

en: Aligned end with cursor
ar: نهاية مصفوفة مع المؤشر

en: Aligned end with selection end
ar: نهاية مصفوفة مع آخر الاختيار

en: Aligned end with selection start
ar: نهاية مصفوفة مع أول الاختيار

en: Aligned with selection end
ar: مصفوفة مع آخر الاختيار

en: Aligned with selection start
ar: مصفوفة مع أول الاختيار

en: Aligned with zero
ar: مصفوفة مع الصفر

en: All files (*)|*
ar: كل الملفات (*)|*

en: All files (*.*)|*.*|MIDI files (*.mid)|*.mid|Allegro files (*.gro)|*.gro
ar: كل الملفات (*.*)|*.*|ملفات ميدي (*.mid)|*.mid|ملفات ألقرو (*.gro)|*.gro

en: All files (*.*)|*.*|WAV files (*.wav)|*.wav|AIFF files (*.aif)|*.aif|AU files (*.au)|*.au|MP3 files (*.mp3)|*.mp3|Ogg Vorbis files (*.ogg)|*.ogg|FLAC files (*.flac)|*.flac
ar: كل الملفات (*.*)|*.*|  ملفات وايف (*.wav)|*.wav ملفات آيف (*.aif)|*.aif| ملفات آيو (*.au)|*.au| ملفات أم.بي.3 (*.mp3)|*.mp3|ملفات أوق فوربيس (*.ogg)|*.ogg|ملفات فلاك (*.flac)|*.flacc

en: All files|*.*|All supported files|
ar: كل الملفات|*.*|كل الملفات المدعومة|

en: All required files in:
      %s
    were already present.
ar: كل الملفات المطلوبة في:
      %s
    كانت موجودة من قبل.

en: All tracks must have the same sample rate
ar: يجب أن يكون لكل المسارات نفس معدل العيّنة.

en: Allow clipping
ar: السماح بالقطع

en: Alt-Left-Click
ar: نقرة-يسرى-Alt

en: Always &copy all audio into project (safest)
ar: دائما &انسخ كل الصوت إلى المشروع (الأسلم)

en: Always copy all audio (safest)
ar: انسخ كل الصوت دائما (الأسلم)

en: Amount to import:
ar: المقدار الذي سيستورد:

en: Amplification (dB):
ar: توسيع (ديسيبل):

en: Amplify
ar: توسيع

en: Amplify by Dominic Mazzoni
ar: توسيع من طرف دومينيك مازوني

en: Amplify...
ar: توسيع...

en: Amplifying
ar: توسيع

en: Amplitude (0-1)
ar: السعة (0-1)

en: Any
ar: أي واحدة

en: Appl&y Chain...
ar: &تطبيق السلسلة...

en: Applied effect: %s
ar: التأثير المُطبَّق: %s

en: Applied effect: %s %.1f dB
ar: التأثير المُطبَّق: %s %.1f ديسيبل

en: Applied effect: %s %.1f%%
ar: التأثير المُطبَّق:  %s %.1f%%

en: Applied effect: %s %.2f semitones
ar: التأثير المُطبَّق: %s %.2f نصف نبرة

en: Applied effect: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%
ar: التأثير المُطبَّق: %s %d طور، %.0f%% رطب، تردد = %.1f هرتز، المرحلة الأولى  = %.0f درجة، عمق = %d، تغذية خلفية = %.0f%%

en: Applied effect: %s delay = %f seconds, decay factor = %f
ar: التأثير المُطبَّق: %s تأخير = %f ثانية، مُعامل الإنحطاط = %f

en: Applied effect: %s frequency = %.0f Hz, boost = %.0f dB
ar: التأثير المُطبَّق: %s  تردد = %.0f هرتز، تعزيز = %.0f ديسيبل

en: Applied effect: %s frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, resonance = %.1f, frequency offset = %.0f%%
ar: التأثير المُطبَّق: %s  تردد = %.1f هرتز، المرحلة اﻷولى =  %.0f درجة، عُمق = %.0f%%،  رنين = %.1f، تعديل التردد = %.0f%%

en: Applied effect: %s remove dc offset = %s, normalize amplitude = %s
ar: التأثير المُطبَّق: %s حذف فرع دي.سي = %s، تطبيع السعة = %s

en: Applied effect: Generate %s wave %s, frequency = %.2f Hz, amplitude = %.2f, %.6lf seconds
ar: التأثير المُطبَّق: توليد %s موجة %s، تردد = %.2f هرتز، سعة = %.2f، %.6lf ثانية

en: Applied effect: Generate DTMF tones, %.6lf seconds
ar: التأثير المُطبَّق: توليد نبرات دي.تي.أم.أف،  %.6lf ثانية

en: Applied effect: Generate Noise, %.6lf seconds
ar: التأثير المُطبَّق: مولد الضجيج، %.6lf ثانية

en: Applied effect: Generate Silence, %.6lf seconds
ar: التأثير المُطبَّق: إنتاج الصمت، %.6lf ثانية

en: Apply %s
ar: تطبيق %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
ar: تطبيق %s بالمتغيرات 
    
    %s

en: Apply Chain
ar: تطبيق السلسلة

en: Apply to &Files...
ar: تطبيق على ال&ملفات...

en: Apply to Current &Project
ar: تطبيق على المشروع ال&حالي

en: Applying '%s' to current project
ar: تطبيق '%s' على المشروع الحالي

en: Applying Dynamic Range Compression...
ar: تطبيق ضغط المجال الديناميكي...

en: Applying Leveller...
ar: تطبيق المُسوِّي...

en: Applying Nyquist Effect...
ar:  تطبيق تأثير نايكويست...

en: Applying Phaser
ar: تطبيق إشارة إلكترونية صوتية

en: Applying Spike Cleaner...
ar: تطبيق ماسح الشوكة...

en: Applying Stereo to Mono
ar: تطبيق من الثنائي إلى الأحادي

en: Applying Wahwah
ar: تطبيق واه واه

en: Applying...
ar: تطبيق...

en: Are you sure you don't want to recover any projects?
    They can't be recovered later.
ar: هل أنت متأكد أنك لا تريد استرجاع أي مشروع ؟
    لا يمكن استرجاعها فيما بعد.

en: Are you sure you want to delete %s?
ar: هل تريد حقا حذف %s؟

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
ar: هل أنت متأكد من إعادة تعيين قائمة النوع إلى القيم الافتراضية؟

en: Are you sure you want to save the file as "
ar: هل أنت متأكد من حفظ الملف كـ "

en: Artist
ar: فنان

en: Artist Name
ar: اسم الفنان

en: Artist:
ar: الفنان:

en: Ask me
ar: إسألني

en: Attack Time:
ar: وقت الهجمة:

en: Attack Time: %.1f secs
ar: وقت الهجمة:  %.1f ثانية

en: Attack/decay time (secs):
ar: وقت الهجمة/الإنحطاط (بالثانية):

en: Attempt to run Noise Removal without a noise profile.
ar: محاولة حذف الضجيج من دون وصف له.

en: Audacity
ar: جُرأة

en: Audacity %s Development Team
ar: فريق مطوري جُرأة %s

en: Audacity %s Support Team
ar: فريق دعم جُرأة %s

en: Audacity %s ToolBar
ar: شريط %s

en: Audacity First Run
ar: أول تشغيل لجُرأة

en: Audacity Preferences
ar: خيارات جُرأة

en: Audacity Project Files
ar: ملفات مشاريع جُرأة

en: Audacity Smart Record - Waiting for Start
ar: التسجيل الذكي لجُرأة - انتظار البدأ

en: Audacity Smart Record Progress
ar: تَقدُم التسجيل الذكي لجُرأة

en: Audacity Timer Record
ar: مُسجِل مُؤقت جُرأة

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
ar: جُرأة لم تجد مكان لتخزين الملفات المؤقتة.
    من فضلك أدخل دليلا لهذه الملفات في علبة حوار الخيارات.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
ar: لم يتمكن جُرأة من العثور على الملف:
      %s.
    لم يتم تحميل الموضوع.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
ar: لم يتمكن جُرأة من تحميل الملف:
      %s.
    ربما تكون صيغة بي.أن.جي سيئة؟

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
ar: لم يتمكن جُرأة من فتح الملف:
      %s
    للكتابة.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
ar: لم يتمكن جُرأة من قراءة الموضوع الافتراضي.
    من فضلك أخبر عن هذا المشكل.

en: Audacity could not save file:
      %s
ar: لم يتمكن جُرأة من حفظ الملف:
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
ar: لم يتمكن جُرأة من كتابة الملف:
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
ar: لم يتمكن جُرأة من كتابة الصور في الملف:
      %s.

en: Audacity did not recognize the type of this file.
    If it is uncompressed, try importing it using "Import Raw"
ar: جُرأة لم تتعرف على نوع هذا الملف.
    إذا كان غير مضغوط، حاول استيراده بواسطة "استيراد خام "

en: Audacity found an orphaned blockfile %s! 
    Please consider saving and reloading the project to perform a complete project check.
ar: لقد عثر جُرأة على كتلة ملف يتيمة %s! 
    من فضلك فكر في حفظ المشروع ثم إعادة تحميله ليتم فحصه بالكامل.

en: Audacity had to make a guess at the type of file.
    The Audio may be bogus.
    
    If the audio is bogus, try renaming the file
    so that it has the correct extension before opening it.
ar: جُرأة بحاجة لتخمين نوع الملف.
    ربما يكون الصوت تالف.
    
    إذا كان الصوت تالف، حاول إعادة تسمية الملف
    بحيث يكون امتداده صحيحا قبل فتحه.

en: Audacity is a free program written by a team of volunteer developers around the world. Coordination happens thanks to SourceForge.net, an online service that provides free tools to open-source software projects. Audacity is available for Windows 98 and newer, Mac OS X, Linux, and other Unix-like operating systems. Older versions of Audacity are available for Mac OS 9.
ar: جُرأة برنامج مجاني كتبه فريق من المُطورين المتطوعين حول العالم. يتم التنسيق بين هؤلاء عن طريق SourceForge.net، و هو موقع على الشبكة  يوفر أدوات مجانية لمشاريع البرمجة ذات المصادر المفتوحة. جُرأة تعمل على أنظمة ويندوز 98 وما بعده، ماك أواس أكس، لينيكس، و على أنظمة تشغيل أخرى شبيهة بـيونيكس. هناك إصدارات قديمة لجُرأة من أجل ماك أواس 9.

en: Audacity is already running
ar: جُرأة تشتغل من قبل

en: Audacity is based on code from the following projects:
ar: جُرأة تستخدم نصوص برامج من المشاريع التالية:

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
ar: سيتم توقيف جُرأة الآن. من فضلك أعد تشغيل جُرأة لكي تستخدم الدليل المؤقت الجديد.

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
ar: جُرأة يحتاج الملف %s لإنتاج أم.بي.3.

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
ar: حاليا ملفات مشاريع جُرأة (.AUP) ليست 
    مرتبطة بجُرأة. 
    
    هل تريد ربطها حتى يمكن فتحها بنقرة مزدوجة؟

en: Audacity project files (.aup) let you save everything you're working on exactly as it
    appears on the screen, but most other programs can't open Audacity project files.
    
    When you want to save a file that can be opened by other programs, select one of the
    Export commands.
ar: ملفات مشاريع جُرأة (.aup) تمكنك من حفظ كل شيء اشتغلت عليه تماما  كما يظهر على الشاشة، 
    و لكن أغلب البرامج اﻷخرى لا يمكنها قراءة هذه الملفات.
    إذا أردت حفظ ملف يمكن فتحه ببرامج أخرى، اختر إحدى أوامر التصدير.

en: Audacity projects (*.aup)|*.aup
ar: مشاريع جُرأة (*.aup)|*.aup

en: Audacity projects|*.aup|
ar: مشاريع جُرأة|*.aup|

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
ar: لم تتمكن جُرأة من إقفال دليل الملفات المؤقتة.
    يُحتمل أن نسخة أخرى من جُرأة تستخدم هذا الدليل.

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
ar: لم يتمكن البرنامج من تحويل مشروع جُرأة إصدار 1.0 إلى الصيغة الجديدة للمشاريع.

en: Audio I/O
ar: منفذ صوتي

en: Audio Position:
ar: مكان الصوت:

en: Audio Track
ar: مسار صوتي

en: Audio cache
ar: مخبأ تلقائي

en: Audio file
ar: ملف صوتي

en: Audio playback and recording
ar: قراءة الصوت وتسجيله

en: Audio to buffer:
    (higher = more latency)
ar: الصوت إلى الواقي:
    (أعلى = كمون أكثر)

en: Author:
ar: المؤلف:

en: Auto Duck
ar: غمر تلقائي للصوت

en: Auto Duck by Markus Meyer
ar: تأثير الغمر التلقائي من طرف ماركوس مايار

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
ar: تأثير الغمر التلقائي يحتاج إلى مسار تحكم يجب وضعه تحت المسار أو المسارات المختارة.

en: Auto Duck...
ar: الغمر التلقائي...

en: Auto save
ar: حفظ تلقائي

en: Auto save a copy of the project in a separate folder
ar: حفظ نسخة من المشروع تلقائيا في مجلد منفصل

en: Auto save interval:
ar: مجال الحفظ التلقائي:

en: Automatic Crash Recovery
ar: استعادة تلقائية بعد التحطم

en: Automatically &fit tracks vertically zoomed
ar: &صف تلقائي للمسارات مع التكبير عموديا

en: Automatically make labels from words
ar: إنتاج العلامات من الكلمات تلقائيا

en: Average
ar: معدل

en: Axis:
ar: محور:

en: B-spline
ar: شريحة - ب

en: Backwards
ar: إلى الوراء

en: Basic
ar: أساسي

en: Bass Boost
ar: رفع الباس

en: BassBoost...
ar: رفع الباس...

en: Batch
ar: الدفعة

en: Beats per Minute (BPM):   from
ar: نبضة في الدقيقة (ن.ف.د):   من

en: Behaviors
ar: السلوكات

en: Big-endian
ar: ترتيب البايت كبير

en: Bit Rate Mode:
ar: نمط معدل البت:

en: Bit Rate:
ar: معدل البت:

en: Bit depth:
ar: عمق البت:

en: Boost (dB):
ar: الرفع (ديسيبل):

en: Boosting Bass Frequencies
ar: تدعيم ترددات الباس

en: Brown
ar: بني

en: Browse...
ar: تصفح...

en: Build Information
ar: معلومات عن البناء

en: Build type:
ar: نوع البناء:

en: Burn to CD
ar: نسخ إلى قرص مضغوط

en: Button
ar: زر

en: Buttons
ar: أزرار

en: C&hain (Double-Click or press SPACE to edit)
ar: &سلسلة (نقرة مزدوجة أو ضغط على زر المسافة للتحرير)

en: C&hoose command
ar: ا&ختيار أمر

en: CDDA frames (75 fps)
ar: إطارات سي.دي.دي.آي CDDA (75 ط.ف.ث)

en: Caching audio
ar: تخبئة الصوت

en: Caching audio into memory...
ar: تخبئة الصوت في الذاكرة...

en: Calibrate
ar: معايرة

en: Calibrate voicekey
ar: معايرة مفتاح الصوت

en: Calibration Results
ar: نتائج التقويم

en: Can't Redo
ar: لا أستطيع التكرار

en: Can't Undo
ar: لا أستطيع التراجع

en: Can't delete track with active audio
ar: لا يمكن حذف مسار الصوت الفعّال

en: Can't export multiple files
ar: لا أستطيع تصدير ملفات متعددة

en: Can't open project file
ar: لا أستطيع فتح ملف المشروع

en: Can't process replacing
ar: لا أستطيع القيام بالتبديل

en: Cancel Save
ar: إلغاء الحفظ

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
ar: لا أستطيع تصدير أم.بي.2 بمعدل العيّنة و معدل البت هاذين.

en: Cannot export audio in this format.
ar: لا أستطيع تصدير الصوت  بهذه الصيغة.

en: Cannot export audio to %s
ar: لا أستطيع تصدير الصوت إلى %s

en: Center
ar: مركز

en: Cepstrum
ar: كابستروم

en: Chain
ar: السلسلة

en: Change Amplification Envelope
ar: تغيير غلاف التوسيع

en: Change Length...
ar: تغيير الطول...

en: Change ONE Sample only
ar: تغيير عيّنة واحدة فقط

en: Change Pitch
ar: تغيير حدّة الصوت

en: Change Pitch without Changing Tempo
ar: تغيير الحدّة دون تغيير الإيقاع

en: Change Pitch...
ar: تغيير الحدّة...

en: Change Sample
ar: تغيير عيّنة

en: Change Several Samples
ar: تغيير عدة عيّنات

en: Change Speed
ar: تغيير السرعة

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
ar: تغيير السرعة، يؤثر على الإيقاع و الحدّة معا

en: Change Speed...
ar: تغيير السرعة...

en: Change Tempo
ar: تغيير الإيقاع

en: Change Tempo without Changing Pitch
ar: تغيير الإيقاع دون تغيير الحدّة

en: Change Tempo...
ar: تغيير الإيقاع...

en: Change gain on focused track	Shift+G
ar: تغيير المستوى على المسار الذي عليه التركيز	Shift+G

en: Change lower speed limit (%) to:
ar: تغيير حد السرعة الدنيا (%) إلى:

en: Change pan on focused track	Shift+P
ar: تغيير البانوراما على المسار الذي عليه التركيز	Shift+P

en: Change track name to:
ar: تغيير اسم المسار إلى:

en: Change upper speed limit (%) to:
ar: تغيير حد السرعة القصوى (%) إلى:

en: Changed '%s' to %d Hz
ar: تم تغيير '%s ' إلى %d هرتز

en: Changed '%s' to %s
ar: تم تغيير '%s' إلى %s

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
ar: تغيير الدليل المؤقت سيكون فعّالا عند إعادة تشغيل جُرأة من جديد

en: Changing Length...
ar: تغيير الطول...

en: Changing Pitch
ar: تغيير الحدّة

en: Changing Speed
ar: تغيير السرعة

en: Changing Tempo
ar: تغيير الإيقاع

en: Changing block %s
ar: تغيير الكتلة %s

en: Channel
ar: القناة

en: Channel Mode:
ar: نمط القناة:

en: Channel: %2d
ar: القناة: %2d

en: Channels
ar: قنوات

en: Chec&k Dependencies...
ar: فح&ص الارتباطات...

en: Chirp Generator
ar: مُولد الزقزقة

en: Chirp...
ar: زقزقة...

en: Choose Language for Audacity to use:
ar: اختر اللغة التي تستخدمها جُرأة:

en: Choose a location to place the temporary directory
ar: اختيار مكان لوضع الدليل المؤقت

en: Choose a location to save the exported files
ar: اختيار مكان لحفظ الملفات المُصدّرة

en: Choose...
ar: اختيار...

en: Cl&eanSpeech Mode (Customized GUI)
ar: نمط الخطاب الن&ظيف (الواجهة الرسومية حسب طلب المستخدم)

en: Clea&r
ar: مس&ح

en: Clean Speech
ar: الخطاب النظيف

en: CleanSpeech C&hain...
ar: &سلسلة الخطاب النظيف...

en: CleanSpeech Presets (*.csp)|*.csp
ar: المجموعات القبلية للخطاب النظيف (*.csp)|*.csp

en: Cleaning up cache directories
ar: تنظيف الأدلة المخبئية

en: Cleaning up temporary files
ar: تنظيف الملفات المؤقتة

en: Cleaning up unused directories in project data...
ar: تنظيف الأدلة غير المستخدمة في بيانات المشروع...

en: Click Removal...
ar: حذف النقرة...

en: Click and Pop Removal by Craig DeForest
ar: حذف النقرة و الفرقعة من طرف كريغ ديفوراست

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
ar: انقر و اسحب لتعديل الحجم النسبي للمسارات الثنائية.

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
ar: انقر و اسحب لتحرير غلاف السِعة

en: Click and drag to edit the samples
ar: انقر و اسحب لتحرير العيّنات

en: Click and drag to move a track in time
ar: انقر و اسحب لتحريك المسار في الوقت

en: Click and drag to move left selection boundary.
ar: انقر و اسحب لتحريك الحد اﻷيسر للاختيار.

en: Click and drag to move right selection boundary.
ar: انقر و اسحب لتحريك الحد اﻷيمن للاختيار.

en: Click and drag to resize the track.
ar: انقر و اسحب لتغيير حجم المسار.

en: Click and drag to select audio
ar: انقر و اسحب لاختيار الصوت

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
ar: انقر للتكبير، انقر مع Shift للتصغير

en: Click to vertically zoom in, Shift-click to zoom out, Drag to create a particular zoom region.
ar: انقر للتكبير العمودي، انقر و اضغط على Shift للتصغير، اسحب لإنشاء منطقة تكبير أو تصغير خاصة.

en: ClickRemoval
ar: حذف النقرة

en: Clipping
ar: القطع

en: Close
ar: إغلاق

en: Close focused track	Shift+C
ar: إغلاق المسار الذي عليه التركيز	Shift+C

en: Close project immediately with no changes
ar: إغلاق المشروع فورا دون أي تغيير

en: Close project immediately with no further changes
ar: إغلاق المشروع فورا دون أي تغيير

en: Closing last window quits Audacity
ar: الخروج من جُرأة عند غلق آخر نافذة

en: Co&py	Shift+Alt+C
ar: &نسخ	Shift+Alt+C

en: Command %s not implemented yet
ar: الأمر %s ليس مُبرمج بعد

en: Command Action
ar: تنفيذ اﻷمر

en: Command Line Export Setup
ar: إعداد سطر أوامر التصدير

en: Command Output
ar: أمر المخرج

en: Command-line options supported:
ar: خيارات سطر اﻷوامر المتوفرة:

en: Command:
ar: أمر:

en: Comments
ar: تعليقات

en: Comments:
ar: الملاحظات:

en: Composer:
ar: الملحن:

en: Compressor...
ar: الضاغط...

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Confirm Deletion
ar: تأكيد الحذف

en: Confirm?
ar: تأكيد ؟

en: Constant
ar: ثابت

en: Continue without deleting; silently work around the extra files
ar: مواصلة دون الحذف، مع تجنب الملفات الزائدة في صمت

en: Control
ar: التحكم

en: Conversion
ar: تحويل

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
ar: تم تحويل ملف مشروع 1.0 إلى الصيغة الجديدة.
    الملف القديم محفوظ تحت اسم '%s'

en: Copied labeled regions to the clipboard
ar: تم نسخ المناطق المُعلّمة إلى لوحة الحفظ

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy All Audio into Project (Safer)
ar: انسخ كل الصوت إلى المشروع (أسلم)

en: Copy Labels
ar: نسخ علامات

en: Copy Selected Audio Into Project
ar: نسخ الصوت المختار إلى المشروع

en: Copying audio data into project...
ar: نسخ الصوت إلى المشروع...

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
ar: لا يسمح بنسخ صوت ثنائي إلى مسار أحادي.

en: Copyright:
ar: الحقوق:

en: Core Libraries
ar: المكتبات الأساسية

en: Cosine
ar: جيب التمام

en: Could not create autosave file:
ar: لم أتمكن من إنشاء ملف حفظ تلقائي:

en: Could not create directory:
      %s
ar: لم أتمكن من إنشاء الدليل:
      %s

en: Could not enumerate files in auto save directory
ar: لا يمكن تعداد الملفات في مجلد الحفظ التلقائي

en: Could not find any audio devices.
ar: لا يمكن العثور على أية أجهزة صوتية.

en: Could not load file: "%s"
ar: لم أتمكن من تحميل الملف: "%s"

en: Could not open MP3 encoding library!
ar: لم أتمكن من فتح مكتبة تشفير أم.بي.3!

en: Could not open file:
      %s
ar: لا أستطيع فتح الملف:
      %s

en: Could not open file:
ar: لم أتمكن فتح ملف:

en: Could not open file: "%s"
ar: لم أتمكن من فتح ملف: "%s"

en: Could not remove old auto save file
ar: لم أتمكن من حذف ملف حفظ تلقائي قديم

en: Could not remove old autosave file:
ar: لم أتمكن من حذف ملف حفظ تلقائي قديم:

en: Could not save project. Perhaps %s is not writeable,
    or the disk is full.
ar: لم أتمكن من حفظ المشروع. ربما %s محمي ضد الكتابة، 
    أو قد يكون القرص ممتلئ.

en: Could not set parameters of effect %s
     to %s.
ar: لا يمكن تبديل متغيرات التأثير %s
      إلى %s.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
ar: لم أتمكن من العثور على مجلد بيانات المشروع: "%s"

en: Couldn't write to file:
ar: لم أتمكن من الكتابة في الملف:

en: Create
ar: إنشاء

en: Created new audio track
ar: تم إنشاء مسار صوتي جديد

en: Created new label track
ar: تم إنشاء مسار علامة جديد

en: Created new project
ar: تم إنشاء مشروع جديد

en: Created new stereo audio track
ar: تم إنشاء مسار صوتي ثنائي جديد

en: Created new time track
ar: تم إنشاء مسار وقت جديد

en: Creating Noise Profile
ar: إنشاء وصف للضجيج

en: Credits
ar: الحقوق

en: Ctrl-Left-Click
ar: انقر الأيسر-Ctrl

en: Ctrl-Left-Drag
ar: سحب-أيسر-Ctrl

en: Ctrl-Wheel-Rotate
ar: تدوير-العجلة-Ctrl

en: Cu&t	Ctrl+X
ar: ق&ص	Ctrl+X

en: Cuberoot Autocorrelation
ar: ارتباط ذاتي بجذر المكعب

en: Cubic
ar: مكعب

en: Cursor Left	Left
ar: يسار المؤشر	Left

en: Cursor Long Jump Left	Shift+,
ar: قفز طويل للمؤشر نحو اليسار	،

en: Cursor Long Jump Right	Shift+.
ar: قفز طويل للمؤشر نحو اليمين	.

en: Cursor Right	Right
ar: يمين المؤشر	Right

en: Cursor Short Jump Left	,
ar: قفز قصير للمؤشر نحو اليسار	،

en: Cursor Short Jump Right	.
ar: قفز قصير للمؤشر نحو اليمين	.

en: Cursor to Track &End	Shift+K
ar: المؤشر إلى آ&خر المسار	Shift+K

en: Cursor: %d Hz (%s) = %d dB    Peak: %d Hz (%s) = %.1f dB
ar: المؤشر: %d هرتز (%s) = %d ديسيبل    الذروة: %d هرتز (%s) = %.1f ديسيبل

en: Cut
ar: قص

en: Cut Labels
ar: قص علامات

en: Cut Preview
ar: قص العرض المسبق

en: Cut labeled regions to the clipboard
ar: قص المناطق المُعلّمة إلى لوحة الحفظ

en: Cut to the clipboard
ar: قص إلى لوحة الحفظ

en: Cycle backward through Dock, Track View, and Selection Bar	Ctrl+Shift+F6
ar: دوران إلى الخلف عبر المرفأ، عرض المسار و شريط الاختيار	Ctrl+Shift+F6

en: Cycle forward through Dock, Track View, and Selection Bar	Ctrl+F6
ar: دوران إلى الأمام عبر المرفأ، عرض المسار و شريط الاختيار	Ctrl+F6

en: DRY
ar: جاف

en: DTMF Tone Generator
ar: مُوّلِد نبرة دي.تي.أم.أف

en: DTMF Tones...
ar: نبرات دي.تي.أم.أف...

en: DTMF sequence:
ar: متتالية دي.تي.أم.أف:

en: Data will be piped to standard in. "%f" will be replaced with output filename selected.
ar: سيتم ارسال البيانات عبر أنبوب إلى المدخل المعياري. سيتم تعويض "%f" باسم ملف المخرج المختار.

en: De&faults
ar: ال&قيم الافتراضية

en: De&lete
ar: ح&ذف

en: Debug build
ar: بناء لتصحيح أخطاء البرنامج

en: Decay Time:
ar: وقت الإنحطاط:

en: Decay Time: %.1f secs
ar: وقت الإنحطاط: %.1f ثانية

en: Decay factor:
ar: مُعامل الإنحطاط:

en: Decrease gain on focused track	Alt+Shift+Down
ar: تخفيض المستوى على المسار الذي عليه التركيز	Alt+Shift+Down

en: Default Sample Format:
ar: الصيغة الافتراضية للعيّنة:

en: Default Sample Rate:
ar: المعدل الافتراضي للعيّنة:

en: Default View Mode
ar: نمط العرض الافتراضي

en: Default endianness
ar: الترتيب الافتراضي للبايت:

en: Degree of Leveling
ar: درجة المُساوات

en: Delay time (seconds):
ar: وقت التأخير (بالثانية):

en: Delete
ar: حذف

en: Delete Labels
ar: حذف علامات

en: Delete orphaned files [safe and recommended]
ar: حذف الملفات اليتيمة [عملية آمنة نوصى بها]

en: DeleteKey	Backspace
ar: زر الحذف	Backspace

en: DeleteKey2	Delete
ar: زر الحذف 2	Delete

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
ar: تم حذف %.2f ثانية عند اللحظة %.2f

en: Deleted labeled regions
ar: تم حذف المناطق المُعلّمة

en: Dependency check
ar: فحص الارتباطات

en: Depth (%):
ar: العمق (%):

en: Depth:
ar: العمق:

en: Detect clipping
ar: اكتشاف القطع

en: Detecting clipping
ar: اكتشاف القطع

en: Device
ar: جهاز

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ar: تغيرات الإتجاه  -- المعدل: %1.4f  الانحراف المعياري: (%1.4f)

en: Direction Changes (High Threshold)
ar: تغيرات الإتجاه (العتبة القصوى)

en: Direction Changes (Low Threshold)
ar: تغيرات الإتجاه (العتبة الدنيا)

en: Directories
ar: أدلة

en: Directory %s does not exist. Create it?
ar: الدليل %s غير موجود. هل تريد إنشائه؟

en: Directory %s is not writable
ar: لا يمن الكتابة في الدليل %s

en: Disable Meter
ar: وقف تفعيل العداد

en: Disabled
ar: غير مُفعَل

en: Disallowed for some reason.  Try selecting some Audio first?
ar: ممنوع لسبب ما. حاول اختيار بعض الصوت أولا؟

en: Disj&oin	Ctrl+Alt+J
ar: &فصل	Ctrl+Alt+J

en: Disj&oin	Shift+Alt+J
ar: &فصل	Shift+Alt+J

en: Disjoin
ar: فصل

en: Disjoin Labels
ar: فصل العلامات

en: Disjoined %.2f seconds at t=%.2f
ar: تم فصل %.2f ثانية عند ز=%.2f

en: Disjoined labeled regions
ar: تم فصل المناطق المُعلّمة

en: Disk space
ar: مساحة القرص

en: Disk space remains for recording %d hours and %d minutes.
ar: يبقى في القرص مساحة لتسجيل %d ساعة و %d دقيقة.

en: Disk space remains for recording %d minutes.
ar: يبقى في القرص مساحة لتسجيل %d دقيقة.

en: Disk space remains for recording %d seconds.
ar: يبقى في القرص مساحة لتسجيل %d ثانية.

en: Disk space remains for recording 1 hour and %d minutes.
ar: يبقى في القرص مساحة لتسجيل ساعة و %d دقيقة.

en: Display
ar: عرض

en: Display range minimum: meters and 'Waveform (dB)'
ar: عرض الحد اﻷدنى للمجال: أمتار و 'شكل الموجة (ديسيبل)'

en: Dither
ar: ارتجاف

en: Do Not Copy Any Audio
ar: لا تنسخ أي صوت

en: Do Not Recover
ar: لا تسترجع

en: Do you still want to start Audacity?
ar: هل لا تزال تريد تشغيل جُرأة؟

en: Do you want to save the changes?
ar: هل تريد حفظ التغييرات؟

en: Don't show this again at start up
ar: لا تظهر هذا مرة أخرى عند بدأ البرنامج

en: Don't show this warning again
ar: لا تظهر هذا الإنذار مرة أخرى

en: Down Octave
ar: أوكتاف أسفل

en: Download...
ar: تنزيل...

en: Drag label boundary
ar: اسحب حد العلامة

en: Drag one or more label boundaries
ar: اسحب حد واحد أو أكثر من حدود العلامة

en: Drag the label vertically to change the order of the tracks.
ar: اسحب العلامة عموديا لتغيير ترتيب المسارات.

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
ar: اسحب لتكبير المنطقة، انقر الزر الأيمن للتصغير

en: Draw Tool
ar: أداة الرسم

en: Draw Tool	F3
ar: أداة الرسم	F3

en: Draw curves
ar: رسم المنحنيات

en: Duck amount:
ar: مقدار الغمر:

en: Duplic&ate	Ctrl+D
ar: م&ضاعفة	Ctrl+D

en: Duplicate
ar: تضعيف

en: Duplicated
ar: مُضعف

en: Duration
ar: المدة

en: Duration:
ar: المدة:

en: Duty cycle:
ar: دورة الخدمة:

en: Dynamic Range Compressor
ar: ضاغط المجال الديناميكي

en: Dynamic Range Compressor by Dominic Mazzoni
ar: ضاغط المجال الديناميكي من طرف دومينيك مازوني

en: E&xit	Ctrl+Q
ar: &خروج	Ctrl+Q

en: E&xpand All Tracks	Ctrl+Shift+X
ar: تو&سيع كل المسارات	Ctrl+Shift+X

en: E&xport
ar: ت&صدير

en: Echo
ar: صدى

en: Echo...
ar: صدى...

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit C&hains...
ar: تحرير ال&سلاسل...

en: Edit Chains
ar: تحرير السلاسل

en: Edit Genres
ar: تحرير الأنواع

en: Edit Metadata
ar: تحرير الميتابيانات

en: Edit Metadata tags
ar: تحرير علامات الميتابيانات

en: Edit metadata
ar: تحرير الميتابينات

en: Edit the metadata tags
ar: تحرير علامات الميتابيانات

en: Edited labels
ar: العلامات المحررة

en: Editing a &clip can move other clips
ar: تحرير &مقطع يمكن أن يحرك مقاطع أخرى

en: Editing and greyed out Menus
ar: قوائم التحرير و القوائم المضللة

en: Effe&ct
ar: تأ&ثير

en: Effect Settings
ar: إعدادات التأثير

en: Effects Preview
ar: عرض مسبق للتأثيرات

en: Emeritus Developers
ar: المطورين القدماء

en: Empty
ar: فارغ

en: Enable &dragging of left and right selection edges
ar: تفعيل &سحب حافتي الاختيار اليسرى و اليمنى

en: Enable Meter
ar: تفعيل العداد

en: Enable cut &lines
ar: تفعيل &خطوط القطع

en: Enabled
ar: مُفعَل

en: Encoded By:
ar: مُشفر بـ:

en: Encoding:
ar: التشفير:

en: End
ar: نهاية

en: End Date and Time
ar: يوم و ساعة النهاية

en: End Time
ar: وقت النهاية

en: Energy
ar: الطاقة

en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ar: الطاقة                  -- المعدل: %1.4f  الانحراف المعياري: (%1.4f)

en: Enhanced Autocorrelation
ar: ارتباط ذاتي مُطوَّر

en: Enter Nyquist Command:
ar: أدخل أمر نايكويست:

en: Enter a sample rate in Hz (per second) between 1 and 100000:
ar: أدخل معدل العيّنة بالهرتز (في الثانية) بين 1 و 100000:

en: Enter name of new chain
ar: أدخل اسم السلسلة الجديدة

en: Enter the desired name of the curve
ar: أدخل الاسم الذي تريده للمنحنى

en: Enter track name
ar: أدخل اسم المسار

en: Envelope
ar: غلاف

en: Envelope Tool
ar:  أداة الغلاف

en: Envelope Tool	F2
ar: أداة الغلاف	F2

en: Equalization
ar: تسوية

en: Equalization, by Martyn Shaw && Mitch Golden
ar: التسوية، من طرف مارتن شاو و ميتش قولدن

en: Equalization...
ar: تسوية...

en: Equalize soft and loud sections
ar: تسوية القطع الخافتة و الصاخبة

en: Error
ar: خطأ

en: Error %d returned from MP3 encoder
ar: مُشفِر أم.بي.3 أرجع الخطأ %d

en: Error (file may not have been written): %s
ar: خطأ (يُحتمل أن الملف لم يُحفظ): %s

en: Error Initializing Audio
ar: خطأ في تهيئة نظام الصوت

en: Error importing
ar: خطأ استيراد

en: Error loading EQ curve
ar: خطأ في تحميل منحنى التسوية

en: Error loading keyboard shortcuts
ar: خطأ في تحميل اختصارات لوحة المفاتيح

en: Error loading metadata
ar: خطأ في تحميل الميتابيانات

en: Error locking temporary folder
ar: خطأ في إقفال المجلد المؤقت

en: Error opening file
ar: خطأ في فتح الملف

en: Error opening file or project
ar: خطأ في فتح الملف أو المشروع

en: Error opening project
ar: خطأ في فتح المشروع

en: Error parsing Allegro file.
ar: خطأ في قراءة ملف ألقرو.

en: Error parsing MIDI file.
ar: خطأ في قراءة ملف ميدي.

en: Error saving keyboard shortcuts
ar: خطأ  في حفظ اختصارات لوحة المفاتيح

en: Error saving project
ar: خطأ في حفظ المشروع

en: Error trying to save file:
ar: خطأ في محاولة حفظ الملف:

en: Error while opening sound device.
ar: حدث خطأ أثناء فتح جهاز الصوت.

en: Error while opening sound device. Please check the output device settings and the project sample rate.
ar: خطأ عند فتح جهاز الصوت. من فضلك تفقد إعدادات جهاز المخرج و معدل العيّنة في هذا المشروع.

en: Error writing autosave file
ar: خطأ في كتابة ملف الحفظ التلقائي

en: Error:
ar: خطأ:

en: Error: %hs at line %d
ar: خطأ:  %hs في السطر %d

en: Expand
ar: توسيع

en: Expanded Cut Line
ar: تم توسيع خط القص

en: Expo&rt Selection...
ar: ت&صدير الاختيار...

en: Export
ar: تصدير

en: Export &Labels...
ar: تصدير ال&علامات...

en: Export &Multiple...
ar: تصدير متعـ&دد...

en: Export CleanSpeech &Presets...
ar: المجموعات القبلية للخطاب النظيف (*.csp)|*.csp

en: Export File
ar: تصدير ملف

en: Export Keyboard Shortcuts As:
ar: تصدير اختصارات لوحة المفاتيح كـ:

en: Export Labels As:
ar: تصدير العلامات كـ:

en: Export Multiple
ar: تصدير متعدد

en: Export Spectral Data As:
ar: تصدير بيانات الطيف كـ:

en: Export format:
ar: صيغة التصدير:

en: Export location:
ar: مكان التصدير:

en: Exporting an Audio File
ar: تصدير ملف صوت

en: Exporting entire file at %d Kbps
ar: تصدير كامل الملف  بــ %d ك.ب.ف.ث

en: Exporting entire file at %d kbps
ar: تصدير كامل الملف بـسرعة %d ك.ب.ف.ث

en: Exporting entire file with %s preset
ar: تصدير كامل الملف بـ %s المُحدد مُسبقا

en: Exporting entire file with VBR quality %s
ar: تصدير كامل الملف بـجودة في.بي.آر  %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
ar: تصدير الصوت المختار بــ %d ك.ب.ف.ث

en: Exporting selected audio at %d kbps
ar: تصدير الصوت المختار بـسرعة %d ك.ب.ف.ث

en: Exporting selected audio with %s preset
ar: تصدير الصوت المختار بـ %s المُحدد مُسبقا

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
ar: تصدير الصوت المختار بـجودة في.بي.آر  %s

en: Exporting the entire project as %s
ar: تصدير كل المشروع كـ %s

en: Exporting the entire project as FLAC
ar: تصدير كامل المشروع بصيغة فلاك

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
ar: تصدير كل المشروع بصيغة أوق فوربيس

en: Exporting the entire project using command-line encoder
ar: تصدير كل المشروع باستخدام مُشفِر سطر اﻷوامر

en: Exporting the selected audio as %s
ar: تصدير الصوت المختار كـ %s

en: Exporting the selected audio as FLAC
ar: تصدير الصوت المختار بصيغة فلاك

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
ar: تصدير الصوت المختار بصيغة أوق فوربيس

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
ar: تصدير الصوت المختار باستخدام مُشفِر سطر اﻷوامر

en: Extend Selection Range
ar: تمديد مجال الاختيار

en: Extracting features: %s
ar: خدمات الاستخراج: %s

en: Extreme
ar: متطرف

en: FFT Size
ar: مقاس تحويل فورييه السريع

en: FFT Skip Points
ar: نقاط القفز في تحويل فورييه السريع

en: FLAC Export Setup
ar: إعداد تصدير فلاك

en: FLAC Files
ar: ملفات فلاك

en: FLAC files
ar: ملفات فلاك

en: FLAC import and export
ar: استيراد و تصدير فلاك

en: FLAC support is not included in this build of Audacity
ar: هذه النسخة من جُرأة لا تحتوي على دعم فلاك

en: Face name
ar: اسم الخط

en: Face size
ar: حجم الخط

en: Fade In
ar: خفوت

en: Fade Out
ar: ظهور

en: Fading In
ar: خفوت

en: Fading Out
ar: ظهور

en: Fast
ar: سريع

en: Fast Sinc Interpolation
ar: استقراء سينك سريع

en: Features
ar: الخدمات

en: Feedback (%):
ar: تغذية خلفية (%):

en: File
ar: ملف

en: File Format Support
ar: دعم صيغة الملف

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
ar: يُحتمل أن الملف غير صحيح أو أن محتواه فاسد: 
    %s

en: File name prefix:
ar: بادئة اسم الملف:

en: Fill in silence for missing display data [this session only]
ar: تعويض بيانات العرض المفقودة بالصمت [لهذه الجلسة فقط]

en: Find &Zero Crossings	Z
ar: البحث عن التقاطعات مع ال&صفر	Z

en: Find Clipping
ar: البحث عن القطع

en: Find Clipping...
ar: البحث عن القطع...

en: First file name:
ar: اسم الملف اﻷول:

en: Fit &Vertically	Ctrl+Shift+F
ar: مناسب &عموديا	Ctrl+Shift+F

en: Fit Project
ar: جعل المشروع ملائم

en: Fit Selection
ar: جعل الاختيار ملائم

en: Fit project in window
ar: جعل المشروع ملائم للنافذة

en: Fit selection in window
ar: جعل الاختيار ملائم للنافذة

en: Flat
ar: مُسطّح

en: Font...
ar: الخط...

en: Format Change
ar: تغيير الصيغة

en: Format:
ar: الصيغة:

en: Forwards
ar: إلى الأمام

en: Free Space:
ar: المساحة الفارغة:

en: Frequency (Hz)
ar: تردد (هرتز)

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
ar: التردد (هرتز)	  المستوى (ديسيبل)

en: Frequency (Hz):
ar: التردد (هرتز):

en: Frequency (Hz):   from
ar: التردد (هرتز):  من

en: Frequency Analysis
ar: تحليل التردد

en: Frequency smoothing (Hz):
ar: تنعيم التردد (هرتز):

en: From Internet
ar: من اﻷنترنت

en: Function:
ar: دالة:

en: GB
ar: قيقابايت

en: GPL License
ar: رخصة جي.بي.أل

en: Gain
ar: مستوى الصوت

en: Gap detected in project file
ar: تم اكتشاف فراغ في ملف المشروع

en: Generating Chirp
ar: توليد زقزقة

en: Generating DTMF tones
ar: توليد نبرات دي.تي.أم.أف

en: Generating Noise
ar: توليد الضجيج

en: Generating Silence
ar: إنتاج الصمت

en: Generating Tone
ar: توليد نبرة

en: Genre
ar: نوع

en: Genre:
ar: النوع:

en: Genres
ar: أنواع

en: Get Noise Profile
ar: وصف الضجيج

en: Grabber
ar: المُنتزع

en: Graphic EQ
ar: رسم التسوية

en: Header:
ar: الرأسية:

en: Heavier
ar: أثقل

en: Heaviest
ar: اﻷثقل

en: Heavy
ar: ثقيل

en: Help
ar: مساعدة

en: Help on the Internet
ar: مساعدة على الأنترنت

en: Help:
ar: مساعدة:

en: High-quality Sinc Interpolation
ar: استقراء سينك ذو جودة عالية

en: High-quality dither:
ar: ارتجاف جودة عالية:

en: High-quality sample rate converter:
ar: مُحوّل معدل العيّنة بجودة عالية:

en: High-quality:
ar: جودة عالية:

en: Hold recorded data in memory until recording is stopped
ar: أبق البيانات المسجلة في الذاكرة حتى توقيف التسجيل

en: Horizontal Stereo
ar: ثنائي أفقي

en: Hz
ar: هرتز

en: I&mport CleanSpeech Presets...
ar: المجموعات القبلية للخطاب النظيف (*.csp)|*.csp

en: ID3 tag support
ar: دعم علامة أي.دي.3

en: If 'Load Theme Cache At Startup' is checked, then 
    the Theme Cache will be loaded when the program 
    starts up.
ar: إذا كان 'تحميل مخبأ الموضوع مع إنطلاق البرنامج' مُفعّل،
    فإن مخبأ الموضوع سيُحمَّل عند بدأ البرنامج.

en: If you have more than one Audio Track, you can export each track as a separate file,
    or if you have a Label Track, you can export a new file for each label.
    
    This project does not have multiple tracks or a Label Track, so you cannot export multiple files.
ar: لديك عدة مسارات صوتية، يمكنك تصدير كل مسار في ملف منفصل،
    إذا كان لديك مسار علامة، يمكنك تصدير ملف جديد لكل علامة.
    
    هذا المشروع ليس فيه عدة مسارات أو ليس فيه مسار علامة، لذلك لا يمكن تصدير عدة ملفات.

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
ar: إذا واصلت فلن يتم حفظ المشروع على القرص. هل هذا ما تريده؟

en: Import
ar: استيراد

en: Import / Export
ar: استيراد / تصدير

en: Import Labels
ar: استيراد علامات

en: Import MIDI
ar: استيراد ميدي

en: Import Raw Data
ar: استيراد بيانات خام

en: Import via QuickTime
ar: استيراد عبر كويك تايم

en: Imported '%s'
ar: تم استيراد '%s'

en: Imported MIDI from '%s'
ar: تم استيراد ميدي من '%s'

en: Imported labels from '%s'
ar: تم استيراد علامات من '%s'

en: Importing %s File...
ar: استيراد ملف %s...

en: Importing %s...
ar: استيراد %s...

en: In Browser
ar: في المُتصفح

en: In addition, specify the name of an audio file or Audacity project to open it.
ar: أضف إلى الخيارات اسم ملف صوتي أو مشروع جُرأة لفتحه.

en: Include audio before first label
ar: تضمين الصوت قبل العلامة الأولى

en: Increase gain on focused track	Alt+Shift+Up
ar: رفع المستوى على المسار الذي عليه التركيز	Alt+Shift+Up

en: Individual Theme Files
ar: ملفات مواضيع فردية

en: Info
ar: معلومة

en: Inner fade down length:
ar: طول الخفوت السفلي:

en: Inner fade up length:
ar: طول الخفوت العلوي:

en: Input Device
ar: جهاز المدخل

en: Input Meter
ar: عداد المدخل

en: Input Source
ar: مصدر المدخل

en: Input Volume
ar: مستوى المدخل

en: Input level meter - click to monitor input
ar: عداد مستوى المدخل - انقر لمراقبة المدخل

en: Insane
ar: جنوني

en: Insert &After
ar: إدخال &بعد

en: Insert &Before
ar: إدخال &قبل

en: Inspecting project file data...
ar: تفتيش بيانات ملف المشروع...

en: Installation Prefix:
ar: بادئة التثبيت:

en: Interface
ar: الواجهة

en: Internal logic fault
ar: خطأ منطقي داخلي

en: Interpolation:
ar: الاستيفاء

en: Invalid Vorbis bitstream header
ar: رأسية تيار بِت فوربيس غير صالحة

en: Invalid duration in LOF file.
ar: مدة غير صالحة في ملف لوف.

en: Invalid rate.
ar: معدل غير صحيح.

en: Invalid sample rate
ar: معدل عيّنة غير صحيح

en: Invalid track offset in LOF file.
ar: فرع مسار غير صالح في ملف لوف.

en: Invalid window offset in LOF file.
ar: فرع نافذة غير صالحة في ملف لوف.

en: Invert
ar: عكس

en: Inverting
ar: عكس

en: Join
ar: ضمّ

en: Join Labels
ar: ضمّ العلامات

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
ar: تم ضمّ %.2f ثانية عند ز=%.2f

en: Joined labeled regions
ar: تم ضمّ المناطق المُعلّمة

en: Joint Stereo
ar: ثنائي مشترك

en: KB
ar: كيلوبايت

en: Key Bindings
ar: ارتباطات المفاتيح

en: Key Combination
ar: مجموعة مفاتيح

en: Key type
ar: نوع المفتاح

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: L
ar: يسار

en: LAME MP3 Library:
ar: مكتبة لايم أم.بي.3

en: LFO Frequency (Hz):
ar: تردد ألفو (هرتز):

en: LFO Start Phase (deg.):
ar: مرحلة بداية ألفو (درجة):

en: LOF Error
ar: خطأ لوف

en: La&beled Regions...
ar: منا&طق مُعلَّمة...

en: Label
ar: علامة

en: Label %s is not a legal file name. You cannot use any of:   %s
    Use...
ar: العلامة %s ليست اسم ملف مقبول. لا يمكنك استخدام أيّا من:   %s
    استخدم ...

en: Label Edit
ar: تحرير علامة

en: Label Track Font
ar: خط مسار العلامة

en: Labels
ar: علامات

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
ar: تخلف (ثانية)	تردد (هرتز)	مستوى

en: Language:
ar: اللغة:

en: Latency
ar: الكمون

en: Latency correction:
    (negative = backwards)
ar: تصحيح الكمون:
    (سالب = إلى الخلف)

en: Latency problem
ar: مشكل في الكمون

en: Latency setting has caused the recorded audio to be hidden before zero.
    Audacity has brought it back to start at zero.
    You may have to use the Time Shift Tool (<---> or F5) to drag the track to the right place.
ar: إعداد الكمون تسبب في إخفاء الصوت المسجل قبل الصفر.
    قام برنامج جُرأة بإرجاعه ليبدأ من الصفر.
    ربما تحتاج لاستخدام أداة تحريك الوقت (<---> أو F5) لسحب المسار للمكان الصحيح.

en: Learn how to: <ul><li>[[play|play]] an existing audio file <li>[[record|record]] your voice, LP or tape <li>[[edit|edit]] sounds <li>[[save|save or open an Audacity project]] <li>[[export|export]] to an MP3 or other audio file, or [[burncd|burn to a CD]]  </ul></p><p>
ar: تعلم كيفية: <ul><li>[[play|قراءة]] مف صوتي موجود <li>[[record|تسجيل]] صوتك، أو شريط <li>[[edit|تحرير]] اﻷصوات <li>[[save| حفظ أو فتح مشروع جُرأة]] <li>[[export|تصدير]] إلى ملف أم.بي.3 أو ملف من نوع  آخر ، أو [[burncd|نسخ الصوت إلى قرص مضغوط]]  </ul></p><p>

en: Left
ar: أيسر

en: Left Channel
ar: القناة اليسرى

en: Left,
ar: يسار،

en: Left-Click
ar: نقرة يسرى

en: Left-Double-Click
ar: نقر مزدوج أيسر

en: Left-Drag
ar: سحب أيسر

en: Left-to-Off
ar: الأيسر للتوقيف

en: Left-to-On
ar: الأيسر للتشغيل

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
ar: أيسر=تكبير، أيمن=تصغير، أوسط=عادي

en: Length
ar: الطول

en: Length (seconds)
ar: الطول (بالثانية)

en: Length (seconds):   from
ar: الطول (بالثانية):  من

en: Length of filter:
ar: طول المصفاة:

en: Length of preview:
ar: طول العرض المسبق

en: Level:
ar: المستوى:

en: Leveller
ar: المُسوِّي

en: Leveller by Lynn Allan
ar: المُسوِّي من طرف لين آلن

en: Leveller...
ar: المُسوِّي...

en: Levels To Discard
ar: مستويات الحذف

en: Libresample by Dominic Mazzoni and Julius Smith
ar: مكتبة إعادة أخذ العيّنات لدومينيك مازوني و جوليوس سميث

en: Libsamplerate by Erik de Castro Lopo
ar: مكتبة معدل العيّنة لإريك دي كاسترو  لوبو

en: Libsamplerate error: %d
ar: خطأ من مكتبة معدل العيّنة: %d

en: Light
ar: خفيف

en: Linear
ar: خطي

en: Linear frequency
ar: تردد خطي

en: Linear frequency scale
ar: درجة تردد خطي

en: List of Files in basic text format
ar: قائمة الملفات ذات الصيغة النصية الأساسية

en: Little-endian
ar: ترتيب البايت صغير

en: Load Files
ar: تحميل الملفات

en: Load Theme Cache
ar: تحميل مخبأ الموضوع

en: Load Theme Cache At Startup
ar: تحميل مخبأ الموضوع عند البدأ

en: Loaded %d keyboard shortcuts
ar: تم تحميل %d اختصار للوحة المفاتيح

en: Loading keyboard shortcuts
ar: تحميل اختصارات لوحة المفاتيح

en: Locate Lame
ar: حدد مكان لايم Lame

en: Location of %s:
ar: مكان %s:

en: Location:
ar: المكان:

en: Log frequency
ar: انشر التردد

en: Logarithmic
ar: لوغاريتمي

en: Long period:
ar: مدة طويلة:

en: Lower speed limit
ar: حد السرعة الدنيا

en: Lyricist:
ar: مؤلف الكلمات:

en: MB
ar: ميقابايت

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
ar: لايمكن تفريع مسارات ميدي على انفراد، هذا ممكن مع الملفات الصوتية فقط.

en: MP2 Export Setup
ar: إعداد تصدير أم.بي.2

en: MP2 Files
ar: ملفات أم.بي.2

en: MP2 export
ar: تصدير أم.بي.2

en: MP3 Export Library
ar: مكتبة استيراد أم.بي.3

en: MP3 Export Setup
ar: إعداد تصدير أم.بي.3

en: MP3 Files
ar: ملفات أم.بي.3

en: MP3 Importing
ar: استيراد أم.بي.3

en: MP3 Library Version:
ar: إصدار مكتبة أم.بي.3:

en: MP3 Library:
ar: مكتبة أم.بي.3:

en: MP3 exporting plugin not found
ar: لم أعثر على البرنامج المساعد لتصدير أم.بي.3

en: MP3 files
ar: ملفات أم.بي.3

en: Made '%s' a stereo track
ar: تم تحويل '%s' إلى مسار ثنائي

en: Main Mix
ar: مزج رئيسي

en: Make Labels
ar: إنتاج العلامات

en: Make Stereo
ar: تحويل إلى ثنائي

en: Make Stereo Track
ar: إنتاج مسار ثنائي

en: Manage History
ar: تسيير التاريخ

en: Master Gain Control
ar: التحكم الرئيسي في مستوى الصوت

en: Max Spike Duration (milliseconds): 
    (99999 or greater is off)
ar: المدة القصوى للشوكة (بالملي ثانية): 
    (99999 أو أكبر تعني الغلق)

en: Max dB
ar: أقصى ديسيبل

en: Max silence duration:
ar: المدة القصوى للصمت:

en: Max spike width (higher is more sensitive):
ar: أقصى عرض للشوكة (العرض اﻷعلى هو اﻷكثر حساسية):

en: Max. Number of Notes (1..128):
ar: العدد الأقصى للنغمات (1..128):

en: Maximum Frequency (Hz):
ar: الحد الأقصى للتردد (هرتز):

en: Maximum frequency must be in the range 100 Hz - 100,000 Hz
ar: يجب أن يكون الحد الأقصى للتردد داخل المجال 100 هرتز - 100,000 هرتز

en: Maximum length of attribute '%s' is %d characters. Data was truncated.
ar: الحد الأقصى لطول الصفة '%s' هو %d حرفا. لقد تم بتر البيانات.

en: Maximum pause:
ar: أقصى توقف مؤقت:

en: Media read error
ar: خطأ في قراءة الوسيط

en: Medium
ar: متوسط

en: Merge
ar: مزج

en: Merged Clips
ar: تم مزج المقاطع

en: Message
ar: رسالة

en: Meter
ar: العداد

en: Meter Preferences
ar: تفضيلات العداد

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
ar: معدل تجديد العداد في الثانية [1-100]:

en: Meter-Play
ar: عداد-القراءة

en: Meter-Record
ar: عداد-التسجيل

en: Mi&x and Render
ar: مز&ج و تقديم

en: Mi&xer Toolbar
ar: شريط الم&زج

en: Middle-Click
ar: انقر الأوسط

en: Min dB
ar: أدنى ديسيبل

en: Minimum Amplitude (dB):
ar: السِعة الدنيا (ديسيبل):

en: Minimum Frequency (Hz):
ar: الحد اﻷدنى للتردد (هرتز):

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
ar: يجب أن يكون الحد الأدنى للتردد على اﻷقل 0 هرتز

en: Missing alias file: (%s)
ar: ملف الكنية مفقود: (%s)

en: Missing data file: (%s.au)
ar: ملف البيانات مفقود: (%s.au)

en: Missing summary file: (%s.auf)
ar: ملف المُلخَص مفقود: (%s.auf)

en: Mix
ar: مزج

en: Mix and Render to New Track	Ctrl+Shift+M
ar: مزج و تقديم إلى مسار جديد	Ctrl+Shift+M

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
ar: تم مزج و تقديم %d مسارات إلى مسار أحادي جديد

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
ar: تم مزج و تقديم %d مسارات إلى مسار ثنائي جديد

en: Mixer
ar: المازج

en: Mixing and rendering tracks
ar: مزج و تقديم المسارات

en: Mo&ve Cursor...
ar: ت&حريك المُؤشر...

en: Moderate
ar: متوسط

en: Modes
ar: أنماط

en: Modified Label
ar: علامة تم تعديلها

en: Mono
ar: أحادي

en: Mono,
ar: أحادي،

en: Mouse
ar: الفأرة

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
ar: ارتباطات الفأرة (قيم افتراضية، لا يمكن تغييرها)

en: Move &Down
ar: تحريك ل&تحت

en: Move &Up
ar: تحريك ل&فوق

en: Move Focus to Next Track	Down
ar: نقل التركيز إلى المسار التالي	Down

en: Move Focus to Next and Change Selection	Shift+Down
ar: نقل التركيز إلى المسار التالي و تغيير الاختيار	Shift+Down

en: Move Focus to Previous Track	Up
ar: نقل التركيز إلى المسار السابق	Up

en: Move Focus to Previous and Change Selection	Shift+Up
ar: نقل التركيز إلى المسار السابق و تغيير الاختيار	Shift+Up

en: Move Track
ar: تحريك المسار

en: Move Track Down
ar: تحريك المسار إلى أسفل

en: Move Track Up
ar: تحريك المسار إلى فوق

en: Move clip up/down between tracks
ar: تحريك المقطع إلى أعلى أو أسفل بين المسارات

en: Moved '%s' %s
ar: تم تحريك '%s' %s

en: Moved Sample
ar: تم تحريك العيّنة

en: Moved clip to another track
ar: حرك المقطع إلى مسار آخر

en: Moved gain slider
ar: تم تحريك متزحلق مستوى الصوت

en: Moved pan slider
ar: تم تحريك متزحلق البانوراما

en: Multi
ar: متعدد

en: Multi Tool
ar: أدوات متعددة

en: Multi Tool	F6
ar: أدوات متعددة	F6

en: Multi-Tool Mode
ar: نمط الأدوات المتعددة

en: Multi-Tool Mode: Cmd-, for Mouse and Keyboard Preferences
ar: نمط الأدوات المتعددة: Cmd-، لخيارات الفأرة و لوحة المفاتيح

en: Multi-Tool Mode: Ctrl-P for Mouse and Keyboard Preferences
ar: نمط الأدوات المتعددة: Ctrl-P لخيارات الفأرة و لوحة المفاتيح

en: Mute
ar: مكتوم

en: Mute/Unmute focused track	Shift+U
ar: كتم/إلغاء كتم المسار الذي عليه التركيز	Shift+U

en: NTSC frames
ar: إطارات أن.تي.أس.سي NTSC

en: Name
ar: الاسم

en: Name Change
ar: تغيير الاسم

en: Name files:
ar: تسمية الملفات:

en: Name must not be blank
ar: يجب أن لا يكون الاسم أبيضا

en: Name...
ar: اسم...

en: Names may not contain '%c' and '%c'
ar: لا يمن أن تحوي الأسماء '%c' و '%c'

en: Never copy any audio
ar: لا تنسخ أي صوت أبدا

en: New Label Track
ar: مسار علامة جديد

en: New Peak Amplitude (dB):
ar: ذروة سِعة جديدة (ديسيبل):

en: New Project
ar: مشروع جديد

en: New Temporary Directory
ar: دليل مؤقت جديد

en: New Track
ar: مسار جديد

en: New sample rate (Hz):
ar: معدل العيّنة الجديد (هرتز):

en: New selection length:
ar: طول جديد للاختيار:

en: New...
ar: جديد...

en: Next Tool	D
ar: الأداة التالية	D

en: No
ar: رقم

en: No Genres
ar: ليس هناك أنواع

en: No Local Help
ar: لا يوجد مساعدة محلية

en: No chain selected
ar: لم يتم اختيار سلسلة

en: No endianness
ar: ليس هناك ترتيب للبايت

en: No labels to export.
ar: لايوجد علامات للتصدير.

en: No tracks are selected! Use Ctrl-A (Select All)
    Choose Export... to export all tracks.
ar: ليس هناك مسارات مختارة! استخدم أمر اختيار الكل
    اختر تصدير... لتصدير كل المسارات.

en: Noise Generator
ar: مُوّلِد الضجيج

en: Noise Removal
ar: حذف الضجيج

en: Noise Removal by Dominic Mazzoni
ar: حذف الضجيج من طرف دومينيك مازوني

en: Noise Removal...
ar: حذف الضجيج...

en: Noise Threshold (Hiss/Hum/Ambient Noise)
ar: عتبة الضجيج (هسهسة/دندنة/ضجيج مطيف)

en: Noise reduction (dB):
ar: خفض الضجيج (ديسيبل):

en: Noise type
ar: نوع الضجيج

en: Noise...
ar: ضجيج...

en: None
ar: لا شيئ

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
ar: لم أعثر على أي من ملفات مكونات 
    المواضيع المتوقعة في:
     %s.

en: None-Skip
ar:  لا شيئ - تخطي

en: Normalize
ar: تطبيع

en: Normalize by Dominic Mazzoni
ar: تطبيع من طرف دومينيك مازوني

en: Normalize maximum amplitude to
ar: تطبيع السعة القصوى إلى

en: Normalize to 0dB after compressing
ar: تطبيع لـ 0 ديسيبل بعد الضغط

en: Normalize...
ar: تطبيع...

en: Normalizing...
ar: جاري التطبيع...

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
ar: مكتبة تشفير أم.بي.3 غير صالحة أو غير مدعومة!

en: Not an Ogg Vorbis file
ar: ليس بملف أوق فوربيس

en: Not enough data selected.
ar: البيانات المختارة غير كافية.

en: Note Track
ar: مسار نغمة

en: Note: Export quality options can be chosen by clicking the Options button in the Export dialog.
ar: ملاحظة: يمكن تغيير خيارات جودة التصدير بالنقر على زر الخيارات في علبة حوار التصدير.

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
ar: ملاحظة: الضغط على Cmd+Q يؤدي إلى الخروج. كل المفاتيح اﻷخرى صالحة.

en: Nothing to redo
ar: لا شئ يُكرر

en: Nothing to undo
ar: لا شئ يُتراجع عنه

en: Number of times to repeat:
ar: عدد مرات التكرار:

en: Numbering consecutively
ar: تعداد متتالي

en: Nyquist
ar: نايكويست

en: Nyquist Output:
ar: مخرج نايكويست:

en: Nyquist Prompt...
ar: ملقن نايكويست...

en: Nyquist did not return audio.
ar: نايكويست لم يرجع أي صوت.

en: Nyquist returned the value:
ar: القيمة المُرجعة لنايكويست:

en: Nyquist returned too many audio channels.
ar: نايكويست أرجع قنوات صوتية كثيرة جدا.

en: OK
ar: موافق

en: OK... Audacious!
ar: موافق... جريئ!

en: Ogg Vorbis Export Setup
ar: إعداد تصدير أوق فوربيس

en: Ogg Vorbis Files
ar: ملفات أوق فوربيس

en: Ogg Vorbis Import and Export
ar: استيراد و تصدير أوق فوربيس

en: Ogg Vorbis files
ar: ملفات أوق فوربيس

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
ar: هذه النسخة من جُرأة لا تحتوي على دعم أوق فوربيس

en: Only lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
ar: فقط lame_enc.dll|lame_enc.dll|المكتبات المربوطة ديناميكيا (*.dll)|*.dll|كل الملفات (*.*)|*

en: Only libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
ar: فقط libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|المكتبات المربوطة ديناميكيا (*.dylib)|*.dylib|كل الملفات (*)|*

en: Only libmp3lame.so.0|libmp3lame.so.0|Primary Shared Object files (*.so)|*.so|Extended Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
ar: فقط libmp3lame.so.0|libmp3lame.so.0| ملفات البرامج المشتركة الابتدائية (*.so)|*.so|  المكتبات الموسّعة (*.so*)|*.so*|كل الملفات (*)|*

en: Open Me&tadata Editor...
ar: فتح محرر ال&ميتا بيانات...

en: Open Recent
ar: فتح الحديث

en: Open menu on focused track	Shift+M
ar: فتح قائمة الخيارات على المسار الذي عليه التركيز	Shift+M

en: Opening Audacity Project
ar: فتح مشروع  جُرأة

en: Opening old project file
ar: فتح ملف مشروع قديم

en: Options...
ar: خيارات...

en: Orphaned blockfile: (%s)
ar: كتلة ملف يتيمة: (%s)

en: Other Contributors
ar: مساهمين آخرين

en: Other Emeritus Team Members
ar: أعضاء قدماء آخرين من الفريق

en: Other interface choices
ar: خيارات أخرى للواجهة

en: Other...
ar: آخر...

en: Out of disk space
ar: لقد نفذت مساحة القرص

en: Outer fade down length:
ar: طول الظهور السفلي:

en: Outer fade up length:
ar: طول الظهور العلوي:

en: Output Channels: %2d
ar: قنوات المخرج: %2d

en: Output Device
ar: جهاز المخرج

en: Output Meter
ar: عداد المخرج

en: Output Volume
ar: مستوى المخرج

en: Output level meter
ar: عداد مستوى المخرج

en: Overwrite existing files
ar: استبدال الملفات الموجودة

en: PAL frames (25 fps)
ar:  إطارات بال PAL (25 ط.ف.ث)

en: Pa&ge Setup...
ar: إعداد ال&صفحة...

en: Pan
ar: بانوراما

en: Pan left on focused track	Alt+Shift+Left
ar: بانوراما أيسر على المسار الذي عليه التركيز	Alt+Shift+Left

en: Pan right on focused track	Alt+Shift+Right
ar: بانوراما أيمن على المسار الذي عليه التركيز	Alt+Shift+Right

en: Paste
ar: لصق

en: Pasted from the clipboard
ar: تم اللصق من لوحة الحفظ

en: Pasted text from the clipboard
ar: تم لصق نص من لوحة الحفظ

en: Pause
ar: توقف مؤقت

en: Pause	P
ar: توقف مؤقت	P

en: Pause Recording on Silence
ar: توقف مؤقت للتسجيل عند الصمت

en: Pencil
ar: قلم

en: Percent Change:
ar: تغيير بنسبة:

en: Performing Echo
ar: إجراء صدى

en: Performing Effect: %s
ar: إجراء تأثير: %s

en: Performing Equalization
ar: إجراء التسوية

en: Performing Repeat
ar: إجراء إعادة

en: Phaser
ar: إشارة إلكترونية صوتية

en: Phaser by Nasca Octavian Paul
ar: إشارة إلكترونية صوتية من طرف ناسكا أوكتافيان بول

en: Phaser...
ar: إشارة إلكترونية صوتية...

en: Pink
ar: وردي

en: Pitch (EAC)
ar: حدّة (EAC)

en: Pitch and Tempo Change support
ar: دعم تغيير الحدّة و الإيقاع

en: Pitch:   from
ar: حدّة:   من

en: PitchDisplay
ar: عرض الحدّة

en: Pla&y Region...
ar: &قراءة المنطقة...

en: Play
ar: قراءة

en: Play (Shift for loop-play)
ar: قراءة (Shift للقراءة المتكررة)

en: Play Cut Preview	C
ar: قراءة العرض المسبق للقص	C

en: Play Looped	L
ar: القراءة متكررة	L

en: Play Looped	Shift+Spacebar
ar: القراءة متكررة	Shift+Spacebar

en: Play Meter
ar: عداد القراءة

en: Play One Second	1
ar: قراءة ثانية واحدة	1

en: Play To Selection	B
ar: قراءة حتى الاختيار	B

en: Play at selected speed
ar: قراءة بالسرعة المختارة

en: Play-at-speed
ar: قراءة بسرعة

en: Play/Stop	Spacebar
ar: قراءة/توقف	Spacebar

en: Play/Stop and Set Cursor	Shift+A
ar: قراءة/توقف و تحديد المؤشر	Shift+A

en: Playback
ar: قراءة

en: Playback Speed
ar: سرعة القراءة

en: Playing Audio
ar: قراءة الصوت

en: Playthrough
ar: قراءة بواسطة

en: Please enter valid values.
ar: من فضلك أدخل قيم صحيحة.

en: Please save and close the current project first.
ar: من فضلك احفظ و أغلق المشروع الحالي أولا.

en: Plot Spectrum...
ar: رسم منحنى الطيف...

en: Plug-in support
ar: دعم البرامج المساعدة

en: Plugin Settings
ar: إعدادات البرامج المساعدة

en: Plugins %i to %i
ar: البرامج المساعدة من %i إلى %i

en: Plugins 1 to %i
ar: البرامج المساعدة من 1 إلى %i

en: Portaudio v
ar: باب صوتي v

en: Pre&view
ar: ع&رض مسبق

en: Preferences...
ar: تفضيلات...

en: Preparing preview
ar: تحضير العرض المسبق

en: Preset
ar: مُحدد مُسبقا

en: Press
ar: اضغط

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
ar: اضغط على F2 أو انقر مرتين لتحرير محتويات الخلية.

en: Press F2 or double click to edit.
ar: اضغط F2 أو قم بنقر مزدوج للتحرير.

en: Preview after cut region:
ar: عرض مسبق بعد منطقة القص:

en: Preview before cut region:
ar: عرض مسبق قبل منطقة القص:

en: Preview not available
ar: العرض المسبق غير متوفر

en: Previewing
ar: عرض مسبق

en: Previous Tool	A
ar: الأداة السابقة	A

en: Print
ar: طباعة

en: Problem encountered exporting presets.
ar: حصل مشكل أثناء تصدير المجموعات القبلية.

en: Processing Auto Duck...
ar: معالجة الغمر التلقائي...

en: Program
ar: البرنامج

en: Program build date:
ar: تاريخ بناء البرنامج:

en: Progress
ar: تقدم

en: Project Dependencies
ar: ارتباطات المشروع

en: Project Rate (Hz):
ar: معدل المشروع (هرتز):

en: Project check detected %d input file[s] being used in place
    ('alias files') are now missing.  There is no way for Audacity
    to recover these files automatically; you may choose to
    permanently fill in silence for the missing files, temporarily
    fill in silence for this session only, or close the project now
    and try to restore the missing files by hand.
ar: أدى فحص المشروع إلى العثور على %d ملف دخول قيد
    الاستخدام، ملفات الكنية مفقودة الآن. لا يستطيع
    جُرأة أن يسترجع هذه الملفات تلقائيا. يمكنك اختيار
    تعويض الملفات المفقودة بالصمت بشكل دائم،
    أو بشكل مؤقت لهذه الجلسة فقط، أو إغلاق المشروع الآن
    و محاولة استرجاع هذه الملفات يدويا.

en: Project check detected %d missing audio data blockfile[s] (.au), 
    probably due to a bug, system crash or accidental deletion.
    There is no way for Audacity to recover this lost data
    automatically; you may choose to permanently fill in silence
    for the missing data, temporarily fill in silence for this
    session only, or close the project now and try to restore the
    missing data by hand.
ar: أظهر فحص المشروع أن هناك %d كتل ملفات لبيانات 
    صوتية (.auf)، يُحتمل أن تكون بقايا تحطم البرنامج
     أو خلل ما أو حذف عن طريق الخطأ. لا يستطيع جُرأة
    أن يسترجع هذه البيانات المفقودة تلقائيا. يمكنك اختيار
    تعويض البيانات المفقودة بالصمت بشكل دائم، أو بشكل
    مؤقت لهذه  الجلسة فقط، أو إغلاق المشروع الآن و محاولة
    إسترجاع هذه البيانات يدويا.

en: Project check detected %d missing summary file[s] (.auf).
    Audacity can fully regenerate these summary files from the
    original audio data in the project.
ar: أظهر فحص المشروع أن هناك %d ملف مُلخَص (.auf)
     مفقود. يستطيع جُرأة إعادة إنشاء هذه الملفات الملخصة
    كاملة انطلاقا من البيانات الصوتية اﻷصلية في المشروع.

en: Project check found %d orphaned blockfile[s]. These files are
    unused and probably left over from a crash or some other bug.
    They should be deleted to avoid disk contention.
ar: أدى فحص المشروع إلى العثور على %d كتلة ملف يتيمة، هذه الكُتل 
    غير مستخدمة و يُحتمل أن تكون بقايا تحطم البرنامج أو خلل ما.
    يجب حذفها لتفادي حشو القرص بها.

en: Project check found inconsistencies inspecting the loaded project data;
    click 'Details' for a complete list of errors, or 'OK' to proceed to more options.
ar: أظهر الفحص وجود أخطاء في بيانات المشروع المُحمَّل.
    انقر 'تفاصيل' لإظهار القائمة الكاملة للأخطاء، أو انقر 'نعم' للتنقل إلى خيارات أخرى.

en: Project checker repaired file
ar: قام فاحص المشاريع بإصلاح الملف

en: Project depends on other audio files
ar: مشروع يعتمد على ملفات صوتية أخرى.

en: Project was recovered
ar: تم استرجاع المشروع

en: Quality
ar: الجودة

en: Quality:
ar: الجودة:

en: QuickTime files
ar: ملفات كويك تايم

en: Quit Audacity
ar: الخروج من جُرأة

en: R
ar: يمين

en: Rate Change
ar: تغيير المعدل

en: Ratio:
ar: النسبة:

en: Ratio: %.0f:1
ar: النسبة: %.0f:1

en: Ratio: %.1f:1
ar: النسبة: %.1f:1

en: Raw
ar: خام

en: Re&gion Save
ar: &حفظ المنطقة

en: Re&name
ar: إ&عادة تسمية

en: Real-time dither:
ar: ارتجاف بالوقت الحقيقي:

en: Real-time sample rate converter:
ar: مُحوّل معدل العيّنة بالوقت الحقيقي:

en: Real-time:
ar: الوقت الحقيقي:

en: Recent &Files...
ar: &ملفات حديثة...

en: Record
ar: تسجيل

en: Record	R
ar: تسجيل	R

en: Record Append	Shift+R
ar: إرفاق التسجيل	Shift+R

en: Record Meter
ar: عداد التسجيل

en: Recorded Audio
ar: صوت مسجل

en: Recording
ar: تسجيل

en: Recording - Choosing the Input Device
ar: تسجيل - اختيار جهاز اﻹدخال

en: Recording - Choosing the Input Source
ar: تسجيل - اختيار مصدر اﻹدخال

en: Recording - Setting the Input Level
ar: تسجيل - إعداد مستوى اﻹدخال

en: Recording Audio
ar: تسجيل الصوت

en: Recording end
ar: نهاية التسجيل

en: Recording in CleanSpeech mode is not possible when a track, or more than one project, is already open.
ar: التسجيل بنمط الخطاب النظيف غير ممكن إذا كان هناك مسار مفتوح من قبل، أو هناك أكثر من مشروع واحد مفتوح.

en: Recording not permitted
ar: التسجيل غير مسموح

en: Recording start
ar: بداية التسجيل

en: Recover
ar: استرجاع

en: Recover Projects
ar: استرجع المشاريع

en: Recoverable projects
ar: المشاريع المُسترجعة

en: Recovering a project will not change any files on disk before you save it.
ar: استرجاع أي مشروع لن يغير أي ملف على القرص إلى أن تقوم بحفظه.

en: Rectangle
ar: مستطيل

en: Rectangular
ar: مستطيل

en: Regenerate summary files [safe and recommended]
ar: إعادة إنشاء الملفات الملخصة [عملية آمنة نوصى بها]

en: Regio&n Restore
ar: ا&سترجاع المنطقة

en: Release build
ar: بناء إطلاق البرنامج

en: Remo&ve Tracks
ar: ح&ذف المسارات

en: Remove Track
ar: حذف المسار

en: Remove any DC offset (center on 0 vertically)
ar: حذف أي فرع دي.سي (توسط الـصفر عموديا)

en: Removed Cut Line
ar: تم حذف خط القص

en: Removed audio track(s)
ar: المسارات الصوتية المحذوفة

en: Removed track '%s.'
ar: مسار محذوف '%s.'

en: Removing Dependencies
ar: حذف المتعلقات

en: Removing Noise
ar: حذف الضجيج

en: Removing clicks and pops...
ar: حذف النقرة و الفرقعة...

en: Renamed '%s' to '%s'
ar: إعادة تسمية '%s' إلى '%s'

en: Renamed file: %s
ar: تم إعادة تسمية الملف: %s

en: Render
ar: تقديم

en: Rendered all audio in track '%s'
ar: تم تقديم كل الصوت في المسار '%s'

en: Repair
ar: إصلاح

en: Repairing damaged audio
ar: إصلاح الصوت المتضرر

en: Repeat
ar: إعادة

en: Repeat %s	Ctrl+R
ar: إعادة %s	Ctrl+R

en: Repeat Last Effect	Ctrl+R
ar: إعادة التأثير الأخير	Ctrl+R

en: Repeat by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
ar: إعادة من طرف دومينيك مازوني و فوغان جونسون

en: Repeat...
ar: إعادة...

en: Repeated %d times
ar: مُعاد %d مرة

en: Replace missing data with silence [permanent immediately]
ar: تعويض البيانات المفقودة بالصمت [بشكل دائم فورا]

en: Replace missing data with silence [permanent upon save]
ar: تعويض البيانات المفقودة بالصمت [بشكل دائم عند الحفظ]

en: Resample
ar: إعادة أخذ العيّنات

en: Resample Track
ar: إعادة أخذ عيّنات المسار

en: Resampled audio track(s)
ar: تم إعادة أخذ عيّنات المسارات الصوتية

en: Resampling disabled.
ar: إعادة أخذ العيّنات غير مُفعلة.

en: Resampling track %d
ar: إعادة أخذ عيّنات المسار %d

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Reset Genres
ar: إعادة تعيين الأنواع

en: Reset to Defaults
ar: إعادة تعيين القيم الافتراضية

en: Resonance:
ar: رنين:

en: Reverse
ar: تقليب

en: Reversing
ar: تقليب

en: Right
ar: أيمن

en: Right Channel
ar: القناة اليمنى

en: Right,
ar: يمين،

en: Right-Click
ar: أنقر اﻷيمن

en: Right-Drag
ar: اسحب الأيمن

en: Right-to-Off
ar: الأيمن للتوقيف

en: Right-to-On
ar: الأيمن للتشغيل

en: Row %d
ar: سطر %d

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
ar: قد يؤدي تشغيل نسختين من جُرأة في نفس الوقت
    إلى فقدان البيانات أو إلى تحطم النظام.

en: S&et
ar: &حدد

en: S&et Default
ar: تحديد الا&فتراضي

en: S&how Metadata Editor prior to export step
ar: &عرض محرر الميتابيانات قبل التصدير

en: S&ort tracks by...
ar: &رتب المسارات حسب...

en: Sample Edit
ar: تحرير العيّنة

en: Sample Rate Converter
ar: مُحوّل معدل العيّنة

en: Sample Rates
ar: معدلات العيّنة

en: Sample rate conversion
ar: تحويل معدل العيّنة

en: Sample rate:
ar: معدل العيّنة:

en: Sampling
ar: أخذ العيّنات

en: Save As...
ar: حفظ كـ...

en: Save CleanSpeech Preset File As:
ar: حفظ ملف المجموعات القبلية للخطاب النظيف كـ:

en: Save Files
ar: حفظ الملفات

en: Save Metadata As:
ar: حفظ الميتابيانات كـ:

en: Save Project &As...
ar: حف&ظ المشروع باسم...

en: Save Speech As:
ar: حفظ الخطاب كـ:

en: Save Theme Cache
ar: حفظ مخبأ الموضوع

en: Save changes before closing?
ar: حفظ التغييرات قبل الإغلاق؟

en: Save changes?
ar: حفظ التغييرات؟

en: Saved
ar: تم حفظه

en: Saved %s
ar: تم حفظ %s

en: Saving an Audacity Project
ar: حفظ مشروع جُرأة

en: Saving and loading individual theme files uses a 
    separate file for each image, but is otherwise the 
    same idea.
ar: حفظ و تحميل ملفات مواضيع فردية يستخدم 
    ملف منفصل لكل صورة، عدا هذا فالفكرة هي نفسها.

en: Saving project data files
ar: حفظ ملفات بيانات المشروع

en: Saving recorded audio
ar: حفظ الصوت المُسجل

en: Saving recorded audio to disk...
ar: حفظ الصوت المُسجل في القرص...

en: Sawtooth
ar: أسنان منشار

en: Scroll left or right
ar: لف إلى اليمين أو إلى اليسار

en: Scroll up or down
ar: تحريك لأعلى أو لأسفل

en: Seek Time when playing
ar: بحث الوقت أثناء القراءة

en: Seek left long period during playback	Shift+Left
ar: بحث عن مدة طويلة من اليسار خلال القراءة	Shift+Left

en: Seek left short period during playback	Left
ar: بحث عن مدة قصيرة من اليسار خلال القراءة	Left

en: Seek right long period during playback	Shift+Right
ar: بحث عن مدة طويلة من اليمين خلال القراءة	Shift+Right

en: Seek right short period during playback	Right
ar: بحث عن مدة قصيرة من اليمين خلال القراءة	Right

en: Select
ar: اختيار

en: Select Clip or Entire Track
ar: اختر المقطع أو كافة المسار

en: Select Command
ar: اختيار أمر

en: Select a MIDI file...
ar: اختيار ملف ميدي...

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
ar: اختر بضعة ثواني من الضجيج فقط حتى يعرف البرنامج ماذا يصفي،
    ثم انقر وصف الضجيج:

en: Select a text file containing labels...
ar: اختر ملف نصي يحتوي على علامات...

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
ar: اختر كل الصوت الذي تريد تصفيته، و اختر كمية الضجيج الذي ترغب في حذفه،
    ثم انقر 'موافق' لحذف الضجيج.

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
ar: اختر ملف أكس.أم.أل يحتوي على اختصارات لوحة مفاتيح جُرأة...

en: Select any uncompressed audio file...
ar: اختر أي ملف صوتي غير مضغوط...

en: Select curve:
ar: اختيار المنحنى:

en: Select file(s) for batch processing...
ar: اختيار الملفات للمعالجة في دفعة واحدة...

en: Select one or more audio files...
ar: اختر ملف أو عدة ملفات صوتية...

en: Select region of silence around cursor
ar: اختيار منطقة الصمت حول المؤشر

en: Select region of sound around cursor
ar: اختيار منطقة الصوت حول المؤشر

en: Select threshold (lower is more sensitive):
ar: اختيار العتبة (العتبة الأقل هي اﻷكثر حساسية):

en: Select&...
ar: ا&ختيار...

en: Select-Silence
ar: اختيار-الصمت

en: Select-Sound
ar: اختيار-الصوت

en: Selection
ar: اختيار

en: Selection
ar: اختيار

en: Selection Contract Left	Ctrl+Shift+Right
ar: تقليص الاختيار نحو اليسار	Ctrl+Shift+Right

en: Selection Contract Right	Ctrl+Shift+Left
ar: تقليص الاختيار نحو اليمين	Ctrl+Shift+Left

en: Selection End
ar: نهاية الاختيار

en: Selection Extend Left	Shift+Left
ar: تمديد الاختيار نحو اليسار	Shift+Left

en: Selection Extend Right	Shift+Right
ar: تمديد الاختيار نحو اليمين	Shift+Right

en: Selection Length
ar: طول الاختيار

en: Selection Start:
ar: بداية الاختيار:

en: Selection Tool
ar: أداة الاختيار

en: Selection Tool	F1
ar: أداة الاختيار	F1

en: Selection is too small to use voice key.
ar: لا يمكن استخدام مفتاح الصوت لأن الاختيار صغير جدا.

en: Selection to End	Shift+End
ar: اختيار إلى النهاية	Shift+End

en: Selection to Start	Shift+Home
ar: اختيار إلى البداية	Shift+Home

en: Semitones (half-steps):
ar: أنصاف نبرات (أنصاف خطوات):

en: Sensitivity
ar:  الحساسية

en: Set (or Extend) Left Selection
ar: حدد (أو مدد) الاختيار الأيسر

en: Set (or Extend) Right Selection
ar: حدد (أو مدد) الاختيار الأيمن

en: Set Left Selection Bound
ar: وضع حد أيسر للاختيار

en: Set Range
ar: تحديد المجال

en: Set Range...
ar: تحديد المجال...

en: Set Rate
ar: تحديد المعدل

en: Set Right Selection Bound
ar: وضع حد أيمن للاختيار

en: Set Sample Format
ar: تحديد صيغة العيّنة

en: Set Selection Point
ar: تحديد نقطة الاختيار

en: Set Selection Point and Play
ar: حدد نقطة الاختيار و القراءة

en: Set Selection Range
ar: تحديد مجال الاختيار

en: Set range to '%d' - '%d'
ar: تحديد المجال إلى '%d' - '%d'

en: Settings folder:
ar: مجلد الإعدادات:

en: Shaped
ar: مُشَكّلة

en: Shift-Drag
ar: سحب-Shift

en: Shift-Left-Click
ar: انقر الأيسر-Shift

en: Shift-Left-Drag
ar: سحب-أيسر-Shift

en: Shift-Wheel-Rotate
ar: تدوير العجلة-Shift

en: Short period:
ar: مدة قصيرة:

en: Show / Hide
ar: عرض / إخفاء

en: Show Welcome Message at program start up
ar: عرض الكلمة الترحيبية عند بدأ البرنامج

en: Show output
ar: عرض المخرج

en: Show warnings about &temp files
ar: أظهر الإنذارات حول الملفات ال&مؤقتة

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ar: تغيرات الإشارة        -- المعدل: %1.4f  الانحراف المعياري: (%1.4f)

en: Sign Changes (High Threshold)
ar: تغيرات الإشارة (العتبة القصوى)

en: Sign Changes (Low Threshold)
ar: تغيرات الإشارة (العتبة الدنيا)

en: Sile&nce	Alt+L
ar: &صمت	Alt+L

en: Silence
ar: تسكين

en: Silence Generator
ar: مولد الصمت

en: Silence Labels
ar: تسكيت العلامات

en: Silence duration:
ar: مدة الصمت:

en: Silence level (dB):
ar: مستوى الصمت (ديسيبل):

en: Silence selection
ar: كتم الاختيار

en: Silence...
ar: صمت...

en: Silenced labeled regions
ar: تم تسكيت المناطق المُعلّمة

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
ar: تخفيض صوت المسارات المختارة إلى %.2f ثانية عند %.2f

en: Simple
ar: بسيط

en: Sine
ar: جيب

en: Size
ar: حجم

en: Skip to End
ar: تخطي إلى النهاية

en: Skip to End	End
ar: تخطي إلى النهاية	End

en: Skip to Start
ar: تخطي إلى البداية

en: Skip to Start	Home
ar: تخطي إلى البداية	Home

en: Slide Tool
ar: أداة التزلج

en: Slider-Input
ar: متزلج-المدخل

en: Slider-Output
ar: متزلج-المخرج

en: Smart Recording
ar: التسجيل الذكي

en: Smooth at Sample
ar: تنعيم عند العيّنة

en: Snap To
ar: حصر إلى

en: Snap To Off
ar: توقيف الحصر

en: Snap To On
ar: تشغيل الحصر

en: Solo
ar: منفرد

en: Solo Button:
ar: زر وحيد:

en: Solo/Unsolo focused track	Shift+S
ar: إفراد/إلغاء إفراد المسار الذي عليه التركيز	Shift+S

en: Some projects were not saved properly the last time Audacity was run.
    Fortunately, the following projects can automatically be recovered:
ar: بعض المشاريع لم تُحفظ بشكل نظيف عند آخر استخدام لجُرأة.
    لحسن الحظ، يمكن استرجاع المشاريع التالية تلقائيا:

en: Something went wrong after exporting %d file(s).
ar: حدث خطأ بعد تصدير %d ملف.

en: Sorry, Plug-in Effects cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
ar: عفوا، لايمكن إجراء تأثيرات البرامج المساعدة على المسارات الثنائية التي تكون فيها القنوات الفردية للمسار غير متوافقة.

en: Sorry, VST Effects cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
ar: عفوا، لايمكن إجراء تأثيرات في.أس.تي على المسارات الثنائية التي تكون فيها القنوات الفردية للمسار غير متوافقة.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
ar: عفوا، فشلت في تهيئة البرنامج المساعد فامب.

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
ar: عفوا، لا يمكن إجراء البرنامج المساعد فامب على المسارات الثنائية التي تكون فيها القنوات الفردية للمسار غير متوافقة.

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
ar: عفوا، لايمكن إجراء التأثير على المسارات الثنائية إذا كانت المسارات غير متطابقة.

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
ar: عفوا، فشلت في تحميل البرنامج المساعد فامب.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
ar: عفوا، الملفات التي يتجاوز طول اسمها 256 حرف غير مدعومة.

en: Sorry, this effect cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
ar: عفوا، لا يمكن إجراء هذا التأثير على المسارات الثنائية التي تكون فيها القنوات الفردية للمسار غير متوافقة.

en: Sort By Name
ar: ترتيب حسب الاسم

en: Sort By Time
ar: ترتيب حسب الوقت

en: Sound card mixer support
ar: دعم مازج بطاقة الصوت

en: Sp&lit	Ctrl+I
ar: ت&قسيم	Ctrl+I

en: Sp&lit Delete	Shift+Alt+K
ar: ت&قسيم و حذف	Shift+Alt+K

en: Special thanks:
ar: شكر خاص:

en: Specify Command Line Encoder
ar: حدد مُشفر سطر الأوامر

en: Specify FLAC Options
ar: حدد خيارات صيغة فلاك

en: Specify MP2 Options
ar: حدد خيارات أم.بي.2

en: Specify MP3 Options
ar: حدد خيارات أم.بي.3

en: Specify Ogg Vorbis Options
ar: حدد خيارات أوق فوربيس

en: Specify Uncompressed Options
ar: حدد خيارات فك الضغط

en: Spectrograms
ar: الصور الطيفية

en: Spectrum
ar: طيف

en: Spectrum log(f)
ar: الطيف لوغ(ف)

en: SpectrumDisplay
ar: عرض الطيف

en: SpectrumLogDisplay
ar: عرض الطيف اللوغارتمي

en: Spike Cleaner
ar: ماسح الشوكة

en: Spike Cleaner...
ar: ماسح الشوكة...

en: SpikeCleaner by Lynn Allan
ar: ماسح الشوكة من طرف لين ألان

en: Spl&it Cut	Ctrl+Alt+X
ar: ت&قسيم و قص	Ctrl+Alt+X

en: Spli&t	Alt+I
ar: تق&سيم	Alt+I

en: Split
ar: تقسيم

en: Split Cut
ar: تقسيم و قص

en: Split Cut Labels
ar: تقسيم و قص العلامات

en: Split D&elete	Ctrl+Alt+K
ar: تقسيم و &حذف	Ctrl+Alt+K

en: Split Delete
ar: حذف التقسيم

en: Split Delete Labels
ar: تقسيم و حذف العلامات

en: Split Deleted labeled regions
ar: تم تقسيم و حذف المناطق المُعلّمة

en: Split Labels
ar: تقسيم العلامات

en: Split Ne&w	Ctrl+Alt+I
ar: تقسيم &جديد	Ctrl+Alt+I

en: Split New
ar: تقسيم جديد

en: Split Stereo Track
ar: تقسيم المسار الثنائي

en: Split at labels
ar: تقسيم عند العلامات

en: Split files based on:
ar: تقسيم الملفات بالاعتماد على:

en: Split labeled regions
ar: تم تقسيم المناطق المُعلّمة

en: Split stereo track '%s'
ar: تقسيم المسار الثنائي '%s'

en: Split to new track
ar: تقسيم إلى مسار جديد

en: Split-cut to the clipboard
ar: تقسيم و قص إلى لوحة الحفظ

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
ar: تم حذف التقسيم %.2f عند ز=%.2f

en: SplitCut labeled regions to the clipboard
ar: تقسيم و قص المناطق المُعلّمة إلى لوحة الحفظ

en: Square
ar: مربع

en: Square, no alias
ar: مربع، دون كنية

en: Stages:
ar: أطوار:

en: Standard
ar: قياسي

en: Standard Autocorrelation
ar: علاقة تلقائية قياسية

en: Standard Vinyl RPM:   from
ar: قياس فينيل أر.بي.أم:   من

en: Start
ar: بداية

en: Start Date and Time
ar: يوم و ساعة البداية

en: Start Monitoring
ar: بدأ المراقبة

en: Start Time
ar: وقت البداية

en: Start and stop must be greater than 0.
ar: يجب أن تكون البداية و النهاية أكبر من 0.

en: Start offset:
ar: فرع البداية:

en: Start threshold (samples):
ar: بداية العتبة (عيّنات):

en: Step 1
ar: خطوة 1

en: Step 2
ar: خطوة 2

en: Stereo
ar: ثنائي

en: Stereo to Mono Effect not found
ar: التأثير من الثنائي إلى الأحادي غير موجود

en: Stereo,
ar: ثنائي،

en: Stop
ar: توقف

en: Stop	S
ar: توقف	S

en: Stop Monitoring
ar: وقف المراقبة

en: Stop threshold (samples):
ar: نهاية العتبة (عيّنات):

en: Successfully exported %d file(s).
ar: تم تصدير %d ملف بنجاح.

en: T&ools Toolbar
ar: شريط الأ&دوات

en: Tag Name
ar: اسم العلامة

en: Tag Value
ar: قيمة العلامة

en: Template
ar: قالب

en: Temporarily replace missing data with silence [this session only]
ar: تعويض البيانات المفقودة بالصمت مؤقتا [لهذه الجلسة فقط]

en: Temporary files directory
ar: دليل الملفات المؤقتة

en: Test Mode
ar: النمط التجريبي

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
ar: ملفات نصية (*.txt)|*.txt| كل الملفات (*.*)|*.*

en: The Maximum Number of Notes must be an integer in the range 1..128
ar: يجب أن يكون العدد الأقصى للنغمات عددا صحيحا داخل المجال 1..128

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
ar: تأثير الإصلاح مخصص للمقاطع الصوتية المتضررة القصيرة جداً (حتى 128 عينة).
    
    قم بالتكبير و اختر جزء ضئيل من الثانية لإصلاحه.

en: The entered value is invalid
ar: القيمة المُدخلة ليست صحيحة

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    '%s'
ar: اختصار لوحة المفاتيح '%s' مخصص من قبل لـ:
    
    '%s'

en: The maximum frequency must be an integer
ar: يجب أن يكون الحد الأقصى للتردد عددا صحيحا

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
ar: يجب أن تكون السِعة الدنيا (ديسيبل) عددا صحيحا

en: The minimum frequency must be an integer
ar: يجب أن يكون الحد الأدنى للتردد عددا صحيحا

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
ar: تركيبة معدل العيّنة (%d) و معدل البِت (%d) في المشروع غير
    مدعومة في صيغة ملف أم.بي.3.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
ar: معدل العيّنة للمشروع (%d) غير مدعوم في صيغة
    ملف أم.بي.3.

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
ar: هناك نسخة أخرى من برنامج جُرأة قيد الاستخدام.

en: The version of Audacity you are using does not support multiple time tracks.
ar: إصدار برنامج جُرأة الذي تستخدمه لا يدعم مسارات الوقت المتعددة.

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then
    find and modify the images and colors in 
    ImageCacheVxx.png using an image editor such 
    as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images
    and colors back into Audacity.
    
    [Only the control toolbar and the colors on the 
    wavetrack are currently affected, even though the
    image file shows other icons too.]
ar: الموضوعية هي خدمة تجريبية.
    
    لتجريبها، انقر "حفظ مخبأ الموضوع" ثم
    ابحث عن الصور و اﻷلوان في 
    ImageCacheVxx.png و غيرها باستخدام برنامج لتحرير الصور 
    مثل جيمب (Gimp).
    
    انقر "تحميل مخبأ الموضوع" لتحميل الصور المُبدلة
    و اﻷلوان في برنامج جُرأة من جديد.
    
    [حاليا يمكن فقط تبديل شريط التحكم و اﻷلوان على 
    مسار الموجة، حتى و لو كان ملف الصور
    يحتوي على أيكونات أخرى.]

en: Theme
ar: الموضوع

en: Theme Cache - Images && Color
ar: مخبأ الموضوع - الصور و اللون

en: There are no label tracks to export.
ar: ليس هناك مسارات علامات للتصدير.

en: There is not enough room available to expand the cut line
ar: ليس هناك مكان كافي لتوسيع الخط المقطوع

en: There is not enough room available to paste the selection
ar: ليس هناك مكان كافي للصق الاختيار

en: There was a problem printing.
ar: حصل مشكل في الطباعة.

en: Theshold for silence:
ar: عتبة الصمت:

en: This determines how often the meter is refreshed.
    If you have a slower PC you may want to select a
    lower refresh rate (30 per second or lower), so that
    audio qualtiy is not affected by the meter display.
ar: هذا يحدد كم مرة يتم فيها تجديد العداد.
    إذا كان حاسوبك بطيئ يمكنك اختيار 
    معدل تجديد صغير (30 في الثانية أو أقل)، حتى
    لا تتأثر جودة الصوت بعرض العداد.

en: This file was saved by Audacity %s, a much
    older version.  The format has changed.
    
    Audacity could corrupt the file in opening
    it, so you must back it up first.
    
    Open this file now?
ar: هذا ملف تم حفظه ببرنامج جُرأة %s، و هو إصدار قديم جدا. صيغة الملفات اﻵن تغيرت.
    
    قد يفسد جُرأة هذا الملف عند محاولة فتحه،
    لذا يجب عليك حفظ نسخة منه أولا.
    
    افتح هذا الملف اﻵن ؟

en: This file was saved by Audacity %s.
    You can open the file with this version of Audacity, but if you save it with this version you will no longer be able to open it in older versions.
    
    Open this file now?
ar: هذا ملف تم حفظه ببرنامج جُرأة %s.
    يمكنك فتحه بهذا اﻹصدار الحالي لجُرأة و لكن إذا حفظته بهذا اﻹصدار فلا يمكنك فتحه باﻹصدارات اﻷقدم
    افتح هذا الملف اﻵن ؟

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s - you need to upgrade to
    a newer version to open this file.
ar: تم حفظ هذا الملف ببرنامج جُرأة %s.
    أنت اﻵن تستخدم برنامج جُرأة %s، فأنت بحاجة إلى تحديثه إلى
    إصدار جديد لتتمكن من فتح هذا الملف.

en: This is a beta version of the program.  It may contain bugs and unfinished features.  We depend on your feedback, so please visit our website and give us your bug reports and feature requests.
ar: هذا إصدار تجريبي للبرنامج، يمكن أن يحتوي على أعطاب أو خدمات غير مكتملة. نحن نعتمد على مساعدتك لتطويره، فمن فضلك زر موقعنا على الشبكة و أخبرنا عن اﻷعطاب و خدمات البرنامج التي ترغب فيها.

en: This is a stable, completed release of Audacity. However, if you find a bug or have a suggestion, please contact us. We depend on feedback from users in order to continue to improve Audacity. For more information, visit our website.
ar: هذا إصدار ثابت و كامل لبرنامج  جُرأة. لكن إذا وجدت خلل أو كان لديك اقتراح، من فضلك إتصل بنا. نحن نعتمد على مساعدات المستخدمين لتحسين البرنامج. للمزيد من المعلومات زُر موقعنا على الشبكة.

en: This screen can be viewed at any time by clicking the <i>Help</i> menu, then <i>Show Welcome Message</i>. For a detailed guide to all the Audacity menus and controls, click  <i>Help</i> menu then <i>Index</i>, or download our <a href="http://audacity.sourceforge.net/help/documentation/manual_1.4.pdf">full Manual</a> in PDF format.</p>
ar: يمكن عرض هذه الشاشة في أي وقت بالنقر على قائمة <i>المساعدة </i>، ثم <i>عرض الكلمة الترحيبية</i>. للوصول إلى الدليل التفصيلي لقوائم و واجهة التحكم في جُرأة، انقر على <i>مساعدة</i> ثم <i>دليل</i>، أو قم بتنزيل <a href="http://audacity.sourceforge.net/help/documentation/manual_1.4.pdf">الدليل الكامل</a> بصيغة بي.دي.أف PDF.</p>

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
ar: هذا الإصدار من جُرأة لم يُبنى مع دعم %s.

en: Threshold for Noise:
ar: عتبة الضجيج:

en: Threshold for silence:
ar: عتبة الصمت:

en: Threshold:
ar: العتبة:

en: Threshold: %d dB
ar: العتبة: %d ديسيبل

en: Time Control
ar: التحكم في الوقت

en: Time Shift Tool
ar: أداة تحريك الوقت

en: Time Shift Tool	F5
ar: أداة تحريك الوقت	F5

en: Time shift all clips in track
ar: تحريك وقت كل المقاطع في المسار

en: Time shift clip or move up/down between tracks
ar: تحريك وقت المقطع أو  تحريك المقطع إلى أعلى أو أسفل بين المسارات

en: Time shifted tracks/clips %s %.02f seconds
ar: تم نقل المسارات/المقاطع إلى %s بـ %.02f ثانية

en: Time-Shift
ar: تحويل الوقت

en: Title
ar: عنوان

en: Title:
ar: العنوان:

en: To [[welcome|Welcome screen]]
ar: في [[welcome|شاشة الترحيب]]

en: To find %s, click here -->
ar: للبحث على %s، أنقر هنا -->

en: To get a free copy of Lame, click here -->
ar: للحصول على نسخة مجانية من لايم (Lame)، أنقر هنا -->

en: To hear your work in other media programs, export it to an audio file such as WAV or MP3 (some formats are [[wma-proprietary|unsupported]]). [[save|Saving an Audacity project]] creates a project file (and linked _data folder) containing all your edited tracks, so you can return to your work later. However, other programs can't read Audacity projects. </p><p> To export, click <i>File &gt; Export</i> then choose the file format you want to export to in the "Save as type" dropdown. To [[burncd|burn a CD]] for standalone CD players, choose WAV or AIFF. To export as MP3, the [[wiki:Lame_Installation|Lame Encoder]] must be installed. </p><p> <i>File &gt; Export Selection</i> exports only a selected area of audio. <i>Use File &gt; Export Multiple</i> to export multiple files at the same time, either one for each audio track, or one for each labeled area in a single track. <i>Tracks &gt; Add Label At Selection</i> lets you [[wiki:Splitting_recordings_into_separate_tracks|split the tracks]] from an album for multiple export as separate files. </p><br><br>
ar: للاستماع لعملك على برامج وسائط متعددة أخرى، قم بتصديره إلى ملف صوتي من نوع  وايف أو أم.بي.3 (بعض الصيغ [[wma-proprietary|غير مدعومة]]).[[save|حفظ مشروع جُرأة]] يُنتج ملف مشروع (مع مجلد _data تابع له) يحتوي على كل المسارات التي حررتها بحيث يمكنك الرجوع للعمل عليها لاحقا. لكن البرامج اﻷخرى لا تستطيع قراءة ملفات مشاريع جُرأة. </p><p> لتصدير المشروع، انقر على <i> ملف &lt; تصدير</i> ثم اختر صيغة ملف التصدير التي تريدها من القائمة المنسدلة "حفظ كـ". لـ [[burncd|نسخ الصوت إلى قرص مضغوط]] يمكن سماعه على قارئ أقراص مستقل اختر صيغة وايف أو آيف. للتصدير بصيغة أم.بي.3 يجب تثبيت [[wiki:Lame_Installation|مشفر لايم]]. </p><p> اﻷمر <i>ملف &lt; تصدير الاختيار</i> يقتصر على تصدير المنطقة المختارة من الصوت فقط.  استعمل <i>ملف &lt; تصدير متعدد</i> لتصدير عدة ملفات في نفس الوقت، سواءا لوضع كل مسار صوتي في ملف لوحده أو لوضع كل منطقة مُعلَمة من مناطق مسار واحد في ملف لوحدها. اﻷمر <i>مسارات &lt;  إضافة علامة على الاختيار</i> يسمح لك [[wiki:Splitting_recordings_into_separate_tracks|بتقسيم مسارات]] ألبوم معينلتصديرها في ملفات منفصلة. </p><br><br>

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
ar: لرسم منحنى الطيف، يجب أن يكون لكل المسارات المختارة نفس معدل العيّنة.

en: To use Draw, choose 'Waveform' in the Track Drop-down Menu.
ar: لاستعمال الرسم، اختر 'شكل الموجة' من القائمة المنسدلة للمسار.

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
ar: لاستعمال الرسم، قم بالتكبير حتى ترى العيّنات الفردية.

en: Toggle Focused Track	Ctrl+Spacebar
ar: قلب المسار الذي عليه التركيز	Ctrl+Spacebar

en: Toggle Focused Track	NUMPAD_ENTER
ar: قلب المسار الذي عليه التركيز	NUMPAD_ENTER

en: Toggle Focused Track	Return
ar: قلب المسار الذي عليه التركيز	Return

en: Tone Generator
ar: مُولد النبرة

en: Tone duration:
ar: مدة النبرة:

en: Tone...
ar: نبرة...

en: Tone/silence ratio:
ar: نسبة النبرة أو الصمت:

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
ar: الجزء المختار من الصوت كبير جدا. سوف تُحلّل منه الثواني %.1f اﻷولى فقط.

en: Tool
ar: أداة

en: ToolDock
ar: مرفأ اﻷداة

en: Tools
ar: الأدوات

en: Track
ar: مسار

en: Track %d
ar: المسار %d

en: Track &Start to Cursor	Shift+J
ar: من &بداية المسار إلى المؤشر	Shift+J

en: Track Accessible out of sync
ar: المسار الذي يمكن الوصول اليه غير متزامن

en: Track Name
ar: اسم المسار

en: Track Number
ar: رقم المسار

en: Track Number:
ar: رقم المسار:

en: Track Panel
ar: لوح المسار

en: Track Remove
ar: حذف المسار

en: Track Title
ar: عنوان المسار

en: TrackView
ar: منظر المسار

en: Tracks
ar: مسارات

en: Tracks are too long to repeat the selection.
ar: لا يمكن إعادة الاختيار لأن المسارات طويلة جداً.

en: Tracks sorted by name
ar: مسارات مرتبة حسب الاسم

en: Tracks sorted by time
ar: مسارات مرتبة حسب الوقت

en: Transcri&ption Toolbar
ar: شريط ال&نسخ

en: Transcription
ar: النسخ

en: Tri&m	Ctrl+T
ar: تق&ليم	Ctrl+T

en: Triangle
ar: مثلث

en: Trim
ar: تقليم

en: Trim file to selection
ar: تقليم الملف إلى الجزء المختار

en: Trim outside selection
ar: تقليم خارج الجزء المختار

en: Truncate Silence
ar: قطع الصمت

en: Truncate Silence...
ar: قطع الصمت...

en: Truncating Silence...
ar: قطع الصمت...

en: Turn Grid Snap Off
ar: إيقاف شبكة الحصر

en: Turn Grid Snap On
ar: تشغيل شبكة الحصر

en: Turn Snap-To Off
ar: إيقاف الحصر

en: Turn Snap-To On
ar: تشغيل الحصر

en: Unable to determine
ar: غير قادر على تحديد

en: Unable to export
ar: غير قادر على التصدير

en: Unable to initialize MP3 stream
ar: غير قادر على بدأ تيار أم.بي.3

en: Unable to open genre file.
ar: غير قادر على فتح ملف النوع.

en: Unable to open target file for writing
ar: غير قادر على فتح الملف المُحدد للكتابة

en: Unable to open/create test file
ar: غير قادر على فتحِ/إنشاء ملف تجريبي

en: Unable to remove '%s'
ar: غير قادر على حذف '%s'

en: Unable to rename '%s' to '%s'
ar: غير قادر على إعادة تسمية '%s' إلى '%s'

en: Unable to save genre file.
ar: غير قادر على حفظ ملف النوع.

en: Uncompressed Export Setup
ar: إعداد التصدير غير المضغوط

en: Undo
ar: تراجع

en: Undo History
ar: تاريخ التراجع

en: Unknown command line option: %s
ar: خيار سطر اﻷوامر غير معروف: %s

en: Unsupported Formats
ar: صيغ غير مدعومة

en: Up Octave
ar: أوكتاف فوق

en: Upper speed limit
ar: حد السرعة القصوى

en: Use right mouse button or context key to change format
ar: استخدم زر الفأرة الأيمن أو المفتاح المناسب لتغيير الصيغة

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
ar: لفتح عدة مشاريع في نفس الوقت استعمل الأمر جديد 
     أو اﻷمر فتح في برنامج جُرأة الجاري.

en: Using Label/Track Name
ar: استخدام اسم العلامة/المسار

en: Using block size of %ld
ar: استخدام حجم الكتلة %ld

en: Using:
ar: استخدام:

en: VST Plug-in parameters:
ar: متغيرات البرنامج المساعد في.أس.تي:

en: Value
ar: قيمة

en: Variable
ar: متغير

en: Variable Speed:
ar: سرعة متغيرة:

en: Vertical Ruler
ar: مسطرة عمودية

en: Vertical Stereo
ar: ثنائي عمودي

en: Vorbis version mismatch
ar: عدم توافق إصدار فوربيس

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
ar: وايف، آيف، و الأنواع الأخرى غير المضغوطة

en: WET
ar: رطب

en: Wah Frequency Offset (%):
ar: فرع تردد واه (%):

en: Wahwah
ar: واه واه

en: Wahwah by Nasca Octavian Paul
ar: واه واه من طرف ناسكا أوكتافيان بول

en: Wahwah...
ar: واه واه...

en: Waiting to start recording at %s.
ar: انتظار لبدأ التسجيل عند %s.

en: Warning
ar: إنذار

en: Warning: there is very little free disk space left on this volume.
    Please select another temporary directory in your preferences.
ar: إنذار: المساحة الفارغة على هذا القرص ضئيلة جدا.
    من فضلك إختر دليلا مؤقتا آخر في التفضيلات.

en: Waveform
ar: شكل الموجة

en: Waveform (dB)
ar: شكل الموجة (ديسيبل)

en: Waveform:
ar: شكل الموجة:

en: WaveformDBDisplay
ar: عرض شكل الموجة بالديسيبل

en: WaveformDisplay
ar: عرض شكل الموجة

en: Welcome to Audacity
ar: مرحبا بك في برنامج جُرأة

en: Welcome to Audacity version %s
ar: مرحبا بك في إصدار جُرأة %s

en: Welcome!
ar: مرحبا!

en: Wheel-Rotate
ar: تدوير العجلة

en: When exporting tracks to an audio file
ar: عند تصدير المسارات إلى ملف صوتي

en: When importing audio files
ar: عند استيراد الملفات الصوتية

en: When saving a project that depends on other audio files
ar: عند حفظ مشروع يعتمد على ملفات صوتية أخرى

en: Whenever a project depends on other files:
ar: كلما كان المشروع يعتمد على ملفات أخرى:

en: Where is %s?
ar: أين هو %s؟

en: White
ar: أبيض

en: Window type:
ar: نوع النافذة:

en: Windows PCM Audio file (*.wav)|*.wav
ar: ملف صوت ويندوز بي.سي.أم (*.wav)|*.wav

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
ar: ملفات أكس.أم.أل (*.xml)|*.xml| كل الملفات (*.*)|*.*

en: Year
ar: عام

en: Year:
ar: العام:

en: You are about to save a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to save the file under this name?
ar: أنت على وشك حفظ ملف %s بالاسم  "%s".
    
    من المفروض أن تختم هذه الملفات بـ ".%s"، بعض البرامج لا تفتح الملفات بإمتداد غير قياسي.
    
    هل أنت متأكد من حفظ الملف بهذا الاسم؟

en: You can only do this when playing and recording are
     stopped.  [Pausing is not sufficient.]
ar: يمكنك فقط فعل هذا إذا كانت القراءة و التسجيل متوقفان.
    [التوقف المؤقت لا يكفي.]

en: You have compiled Audacity with an extra button, 
    'Output Sourcery'.  This will save a C version of 
    the image cache that can be compiled in as a default.
ar: لقد قمت ببناء جُرأة مع زر إضافي، 
    'ناتج سوركيري'. سيقوم هذا بحفظ نسخة سي C من 
    مخبأ الصورة يمكن دمجها في البناء كصورة افتراضية.

en: You have left blank label names.  These will be
    skipped when repopulating the Label Tracks.
    
    Would you like to go back and provide names?
ar: لقد تركت أسماء العلامة بيضاء. سوف يتم تخطيها
    عند إعادة تأهيل مسارات العلامة.
    
    هل تريد الرجوع لإدخال الأسماء؟

en: You may resample to one of the rates below.
ar: يمكن إعادة أخذ العيّنة بأحد المعدلات في اﻷسفل.

en: You must first select some audio for this
     to use. [Selecting other kinds of track won't work.]
ar: يجب أولا أن تختار بعض الصوت لاستخدامه.
    [اختيار نوع آخر من المسارات لن يعمل.]

en: You must first select some audio for this to use.
ar: يجب أولا أن تختار بعض الصوت لاستخدامه.

en: You must first select some stereo audio for this
     to use.  [You can't use this with mono.]
ar: يجب أولا أن تختار بعض الصوت الثنائي لاستخدامه.
    [لا يمكن استخدام هذا مع الأحادي.]

en: You must select a track first.
ar: أولا، يجب أن تختار مسار.

en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
ar: لقد اخترت مسار ليس فيه صوت. تأثير الغمر التلقائي يعمل فقط على المسارات الصوتية.

en: You will not be able to play or record audio.
ar: لن يكون بإمكانك قراءة أو تسجيل الصوت.

en: Your batch command of %s was not recognised.
ar: لا يمكن التعرف على دفعة أوامرك %s.

en: Your project currently depends on the presence of other files.
    Copy audio from the following files into your project to make it self-contained?
    This will need more disc space but is safer.
ar: إن مشروعك يعتمد حاليا على وجود ملفات أخرى.
    انسخ الصوت من الملفات التالية إلى مشروعك حتى تجعله مستقلا بذاته؟
    سيتطلب هذا مساحة  أكبر على القرص و لكنه أسلم.

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files.
ar: إن مشروعك مستقل بذاته و لا يعتمد على أي ملفات صوتية خارجية.

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
ar: سوف يتم مزج مساراتك في قناة أحادية في الملف المُصدَر.

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
ar: سوف يتم مزج مساراتك في قناتان ثنائيتان في الملف المُصدَر.

en: Zoom
ar: تكبير و تصغير

en: Zoom &In	Ctrl+1
ar: ت&كبير	Ctrl+1

en: Zoom &Normal	Ctrl+2
ar: ال&حجم العادي 	Ctrl+2

en: Zoom &Out	Ctrl+3
ar: ت&صغير 	Ctrl+3

en: Zoom In
ar: تكبير

en: Zoom Out
ar: تصغير

en: Zoom Toggle
ar: قلب التكبير و التصغير

en: Zoom Tool
ar: أداة التكبير و التصغير

en: Zoom Tool	F4
ar: أداة التكبير و التصغير	F4

en: Zoom default
ar: تغيير إلى الحجم الافتراضي

en: Zoom in on Point
ar: تكبير عند النقطة

en: Zoom in on a Range
ar: تكبير عند المجال

en: Zoom in or out
ar: تكبير أو تصغير

en: Zoom out on a Range
ar: تصغير على المجال

en: Zoom out one step
ar: تصغير بخطوة واحدة

en: by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
ar: من طرف دومينيك مازوني و فوغان جونسون

en: by Leland Lucius
ar: من طرف ليلاند لوكيوس

en: by Lynn Allan
ar: من طرف لين ألان

en: by Nasca Octavian Paul
ar: من طرف ناسكا أوكتافيان بول

en: by Salvo Ventura (2006)
ar: من طرف صالفو فانتورا (2006)

en: by Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni
ar: من طرف فوغان جونسون و دومينيك مازوني

en: bytes
ar: بايتات

en: custom
ar: مصنوع حسب الطلب

en: dB
ar: ديسيبل

en: dd:hh:mm:ss
ar: يوم:سا:دق:ثا

en: down
ar: أسفل

en: false
ar: خطأ

en: film frames (24 fps)
ar: إطارات الفيلم (24 ط.ف.ث)

en: hh:mm:ss
ar: سا:دق:ثا

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
ar: سا:دق:ثا + CDDA إطار (75 ط.ف.ث)

en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
ar: سا:دق:ثا + حذف إطارات أن.تي.أس.سي NTSC

en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
ar: سا:دق:ثا + دون حذف إطارات أن.تي.أس.سي NTSC

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
ar: سا:دق:ثا + إطارات بال PAL (25 ط.ف.ث)

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
ar: سا:دق:ثا + إطارات الفيلم (24 ط.ف.ث)

en: hh:mm:ss + milliseconds
ar: سا:دق:ثا + ملي ثانية

en: hh:mm:ss + samples
ar: سا:دق:ثا + عيّنات

en: hidden
ar: مخفي

en: kHz
ar: كيلو هرتز

en: kbps
ar: ك.ب.ف.ث

en: labels.txt
ar: علامات.txt

en: left
ar: يسار

en: milliseconds
ar: ملي ثانية

en: minutes
ar: دقائق

en: ms
ar: مِلي ثانية

en: n/a
ar: غير متوفر

en: right
ar: يمين

en: s
ar: ثا

en: same as left-drag
ar: مثل السحب الأيسر

en: same as right-drag
ar: مثل السحب الأيمن

en: same as select tool
ar: مثل أداة الاختيار

en: same as zoom tool
ar: مثل أداة التصغير و التكبير

en: samples
ar: عيّنات

en: seconds
ar: ثواني

en: spectrum.txt
ar: طيف.txt

en: to
ar: إلى

en: to Selection En&d
ar: إلى نهاية الا&ختيار

en: to Selection Star&t
ar: إلى بداية الاختيا&ر

en: to Track &End	K
ar: إلى آ&خر المسار	K

en: to Track &Start	J
ar: إلى &أول المسار	J

en: true
ar: صحيح

en: up
ar: فوق

en: using SampleRate, by Erik de Castro Lopo
ar: استخدام معدل العيّنة، من طرف إيريك دي كاسترو لوبو

en: using SoundTouch, by Olli Parviainen
ar: استخدام  لمسة الصوت، من طرف أولي بارفاينين
